Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Najbardziej tandetne motywy książkowe by Yami
No więc sama widzisz, że historie, w których istnieją odcienie szarości powalają, a takie dzielące się jedynie na czerń i biel, odpychają. Owszem, nie da się zupełnie zlikwidować granicy, ale trzeba umieć ją umiejętnie zamaskować. Nie jest to niestety łatwe. Sam nie wiem, czy mi się to udaje, czy nie, dlatego pod tym względem nie oceniam nikogo, a jedynie system.
[Obrazek: sygnatura_hrwnpws.jpg]

Odpowiedz
Reklama AdSense
Zgadzam się, ale też bez przesady. Kiedy ta granica zaciera się zbyt mocno, nie wiadomo kto w końcu ma dobre intencje, a kto ma ochotę zgwałcić jakąś wieśniaczkę i wypruć komuś flaki. Dobry bohater może zabijać w imię dobrej intencji, a zły może ratować w imię swojej, ale nie tak, że dobry robi rzeź, a zły hasa z zajączkami w różowej spódniczce.
Nie jest to łatwe, owszem, dlatego większość idzie na łatwiznę i zostawia granicę na zasadzie jaka była, taka jest.
Ja szlifuję tę umiejętność w cieniu, nie wystawiając tyłka na biczowanie, jak pozostali. ;)
Konwencja jest po to, by ją łamać.
A jak się komuś nie podoba, niech spada na drzewo i wróci, gdy zrozumie swoje zachowanie.
~Nidrax
Odpowiedz
Ja też staram się wplatać szarość. Dzięki czemu postacie wydają się bliższe nam.

Cytat:Zgadzam się, ale też bez przesady. Kiedy ta granica zaciera się zbyt mocno, nie wiadomo kto w końcu ma dobre intencje, a kto ma ochotę zgwałcić jakąś wieśniaczkę i wypruć komuś flaki.

W pewnym sensie daje to swoisty element zaskoczenia i tajemnicy.

Odpowiedz
Mi to nie przypada do gustu chyba, że bohater od początku wykazuje jakieś oznaki tego, że jest zły, ale kiedy autor od początku robi dobry, dobry zły, zły i nagle zamiana nie wiem, co jest grane.
A jak się komuś nie podoba, niech spada na drzewo i wróci, gdy zrozumie swoje zachowanie.
~Nidrax
Odpowiedz
Wiesz takie nagłe zmiany mogą występować, ale pod warunkiem, że autor zaznaczy, bądź przedstawi jakieś traumatyczne np zdarzenie, które uwarunkuje taką przemianę.

Odpowiedz
Tak owszem, ale nie powinno być sytuacji, typu: no to dla odmiany będę zły. Żadnego sensu. Jeśli byłaby chociaż jakaś cecha charakteru sugerująca skłonności do czynienia zła, okej, ale żeby nie wychodziło na to, że transformacja jest z dupy wzięta.
~Nidrax
Odpowiedz
Reklama AdSense
No wiesz, dobro, a zło to takie ogólnikowe. Ja bardziej patrzę pod kątem honorowy, albo niehonorowy. Trzymający się zasad, albo chaotycznie działający itp.
Odpowiedz
Iiii tam, na jedno wychodzi. Jak osobnik niehonorowy działa chaotycznie to jasne, że jest zły.
A jak jest honorowy i trzyma się zasad, to wiadomo, dobry i nie ma gadania.
~Nidrax
Odpowiedz
Jak dla mnie to, czy bohater jest przedstawiony jako ten "zły" czy "dobry" zależy wyłącznie od punktu widzenia. Np. Postać, która walczy z głównym bohaterem (tym "dobrym") i narrator opisuje ją z tego względu w niekorzystnym świetle, od strony kogoś innego może być istnym aniołem. Najprostszy przykład:

Król podbijał nowe ziemie.
Od strony poddanych: cudowny władca, powiększył królestwo, wzbogacił je, nastała era świetności i alleluja. Idziemy budować pomnik.
Od strony podbitych: morderca, zaborca, tyran, zabił mężów, zniewolił żony i złupił państwo.

Dlatego ja lubię, gdy dany bohater opisywany jest z kilku perspektyw. To ukazuje wielowymiarowość postaci, całokształt jej charakteru. I tutaj rzeczywiście trudno stwierdzić, czy jest "czarny", czy "biały", bo tacy ludzie zwyczajnie nie istnieją.

Odpowiedz
Ależ ty inteligigjenta jesteś! O.o
~Nidrax
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości