Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Mądry i mądrala
Mądry i mądrala

Żyj i pozwól żyć innym – powiedział mądry.
Co to za mądrość, coś tak banalnego?
10 przykazań! – zagrzmiał mądrala.
10 przykazań to co innego.
A przecież to samo,
ale co z tego?

Tomasz Kuza
Odpowiedz
Reklama AdSense
Niby miałam dzisiaj interpretację na polskim, ale tu mam problemy. Bez urazy, ale nie widzę w tym żadnego sensu. Raz coś innego, zaraz to samo... Jakie jest tego przesłanie? Nie umiem dostrzec żadnego. A do tego – liczby słownie. Zastanowiłabym się, by nie napisać "zagrzmiał mądrala" (małą literą).

Nie, Twoje poprzednie wiersze były o niebo lepsze. W tym nie ma sensu, nie ma przesłania, nie wywołuje emocji. Czytam linijka po linijce... Gdybym miała napisać jego interpretację, to byłabym po prostu w czterech literach.
:* dla Cowboy'a, by się mu nie nudziło, gdy mnie nie ma na forum.
Odpowiedz
Mądry powie mało, ale obejmie wiele. Mądrala wiele, ale tylko sobie pościele.
Odpowiedz
Nie znam się na interpretacji wierszy.
Wiersz mi się podoba. Ciekawie wygląda – każdy kolejny wiersz krótszy – wyszły takie schodki.
Absolutnie nie zgadzam się natomiast z przesłaniem. 10 przykazań to nie to samo co 'żyj i pozwól żyć innym'. Dekalog wymagał o wiele więcej niż ten frazes.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Cytat: Mądry powie mało, ale obejmie
wiele. Mądrala wiele, ale tylko
sobie pościele.
Z treści wynika zupełnie coś innego. Na pierwszym planie jest Dekalog, mądry i mądrala zeszli gdzieś na dalszy plan. Wiersz jest za krótki, by wywnioskować taki morał, o którym Ty napisałeś. Może i nie za krótki, ale treść nawet nie idzie w tym kierunku. Mądry powiedział nawet więcej od mądrali. Przy tym wierszu jestem na nie.

Stu, też nie jestem ekspertem. Ot, w szkole średniej jest masa interpretacji wierszy, a nawet zwykłej prozy. Sugeruję się jedynie nabytą widzą i umiejętnościami. A ćwiczyć muszę, jeśli chcę zdawać rozszerzoną maturę z polskiego.
Odpowiedz
Adolf Hitler powiedział kiedyś: ,,Ludzie są głupi, wystarczy karmić ich sloganami, żeby nimi manipulować.” I to są właśnie te slogany. Po co w dziesięciu zdaniach mówić o tym, o czym można powiedzieć w jednym. Do tego grzmiąc z górki i teatralnie wymachując paluszkiem. Ano po to, żeby robić wrażenie i łatwiej manipulować ludźmi. 10 przykazań (liczba nie bez znaczenia) to najlepszy przykład socjotechniki. ,,Żyj i pozwól żyć innym”, to minimum słów, maksimum treści. Największą mądrością narodów są przysłowia (polski odpowiednik – Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe), bo zawierają proste prawdy, których nie da się podważyć. A nie pozornie mądre wyliczanki. Wiem, że niektórych z was, jako wierzących to razi. Ale starajcie się spojrzeć na to z boku, bez strachu, że zgrzeszycie choćby myślą. Bo zastanawianie się nad sensem czegoś nie jest grzechem. Inaczej właśnie dalibyśmy sobą manipulować. Szczególnie narzuconymi z góry kanonami, wpajanymi nam od dziecka. Cieszę się Stu, że zrozumiałeś, że chodzi mi o porównanie. Darena, nie obraź się, ale musisz jeszcze do tego dojrzeć.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Dobra, jestem z komputera, więc mogę już normalnie odpowiedzieć.
Cytat: Po co w dziesięciu zdaniach mówić o tym, o czym można powiedzieć w jednym.

Coś chyba napisałam na ten temat post wcześniej? Fakt faktem, że z telefonu, ale sprawdzałam, czy aby na pewno wszystko doszło. Ot, pokażę znowu i pogrubię treść.
Cytat: Wiersz jest za krótki, by wywnioskować taki morał, o którym Ty napisałeś. Może i nie za krótki, ale treść nawet nie idzie w tym kierunku.
Kazałeś mi dojrzeć, choć sam nie umiesz czytać wypowiedzi innych ze zrozumieniem.
Cytat: ,,Żyj i pozwól żyć innym”, to minimum słów, maksimum treści.
Co z tego, skoro tę kwestię wypowiada mądry. Zgodnie z maturalnym przelicznikiem: 5 słów. Mądrala odpowiada jedynie "Dziesięć przykazań". Zgodnie z maturalnym przelicznikiem: 2 słowa.
Twoje przesłanie, które ponownie zacytuję.
Cytat: Mądry powie mało, ale obejmie wiele. Mądrala wiele, ale tylko sobie pościele.
Któż powiedział więcej? Mądry. Czyli zupełnie sprzecznie z Twoim przesłaniem. Mam podesłać to dla dowodu swojej polonistce?
Cytat: Wiem, że niektórych z was, jako wierzących to razi.
Tu Cię zaskoczę, ale nie jestem zagorzałą katolicą. Najchętniej zrezygnowałabym z religii, ale mając fajnego nauczyciela, szkoda tracić ocenę, która zawyża średnią. Słyszałeś o czymś takim jak "deizm"?
Cytat: Ale starajcie się spojrzeć na to z boku, bez strachu, że zgrzeszycie choćby myślą.
Grzechy? Nie byłam już tyle czasu w kościele, że na rozmowie w konfesjonale spędziłabym tydzień. Czego mam się obawiać?
Cytat: Szczególnie narzuconymi z góry kanonami, wpajanymi nam od dziecka.
I tu kolejny błąd. Wrzucasz ludzi do jednego wora. Myślisz, że wpajaniem zasad zmienisz wrodzony charakter człowieka? Podajmy przykłady. Zacznę od siebie. Zmuszano mnie, bym chodziła do kościoła. Rodzice kazali rano wstawać, a mnie samej iść na mszę. Wpajano we mnie zasadę, że muszę. Czy wyrosłam na zagorzałą katolicę, która goni swoje dzieci do kościoła i straszy grzechem oraz gniewem Bożym? Na religii się nie modlę. Wstaję jedynie z szacunku do tych, którzy wierzą.
Inny przykład. Młodzi, urodzeni pod zaborami. Co dało im wpajanie zasad, języka, poglądów? Nic. Oni walczyli. Owszem, będą tacy, którzy dadzą się zmanipulować, gdy będziesz ich "karmił" niektórymi zasadami. Ale często musisz liczyć się z buntem.
Cytat: Cieszę się Stu, że zrozumiałeś, że chodzi mi o porównanie.
Zrozumiał, choć się z nim nie zgadza.

Wszystko, co tu wymieniłeś, nie jest treścią wiersza. I tu będę się kłócić, kłócić i jeszcze raz kłócić.
Odpowiedz
Manipulacja nie zależy od ilości słów lecz od mówcy. Jednak ten czynnik też można rozpatrywać na wielu płaszczyznach: krasomówstwo, logika, pozycja społeczna, poparcie innych itd.
Hitler osiągnął sukces nie dzięki mnogości słów, czy elokwencji. To był przecież prostak, zwykły kapral. Trafił jednak swoimi przekonaniami w odpowiedni czas. Poparło go kilka osób (również Kościół) i doszedł do władzy. A potem ludzie słuchali go jak kura grzmotu, bo to przecież wódź przemawia.
Wracając do zestawienia 10 przykazań i jakaś sekwencja – po co kombinować, skoro Jezus już zawarł całe prawo (wszystkie przykazania, nie tylko tych 10) w jednym stwierdzeniu:
"Będziesz miłował Boga swego z całego serca i ze wszystkich sił, a bliźniego swego jak siebie samego".
Żadne przysłowie temu nie dorówna.
Pozdrawiam ciepło w te chłodne dni :)
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
1. Dareno, dalej nie rozumiesz. Porównaj sobie, co ma więcej słów. Żyj i pozwól żyć innym, czy 10 przykazań. Zacytuj je wszystkie i masz odpowiedź.
2. Nie namawiam Cię do niechodzenia na religię. Ja też nie jestem alfą i omegą. Ale możesz zapytać pana od religii, co on o tym sądzi. Bardzo jestem ciekaw, chociaż wydaje mi się, że znam odpowiedź.
3. Szanuję poglądy tych, którzy się ze mną nie zgadzają, chociaż staram się uzasadniać swoje najlepiej jak potrafię.
4. Stu, manipulacja jak najbardziej zależy od długości wypowiedzi. Od mówcy także. Człowiek mówiący prawdę może mówić krótko i jasno. Kłamca musi lać wodę. Oczywiście nie mówię o prymitywach twierdzących, że 1+1=3.
5. ,,Hitler był zwykłym prostakiem”. Ha, ha, ha. W ciągu kilku lat dokonał takiego cudu gospodarczego w zbankrutowanych Niemczech, jakiego nie zrobiły nasze elokwentne rządy przez ponad dwadzieścia lat po upadku komunizmu. A potem przez sześć lat prowadził wojnę niemal z całym światem. Gdyby nie okazał się zbrodniarzem, to dostałby nagrodę Nobla z ekonomii.
6. ,,Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego” – z tym się zgodzę. Po co mieszać do tego Boga. Bogu i tak nikt nic nie zrobi.
Powiedzenie ,,Żyj i pozwól żyć innym” zostało okrzyknięte przez filozofów jednym z najmądrzejszych, jakie kiedykolwiek wypowiedziano. A ty piszesz, że to frazes.
Odpowiedz
Cytat: Dareno, dalej nie rozumiesz. Porównaj sobie, co ma więcej słów. Żyj i pozwól żyć innym, czy 10 przykazań. Zacytuj je wszystkie i masz odpowiedź.
A teraz cytat numer dwa.
Cytat: Mądry powie mało, ale obejmie wiele. Mądrala wiele, ale tylko sobie pościele.

Zaprzeczasz sam sobie. Dziesięć przykazań to dwa słowa, ale obejmują wiele praw. I z pewnością Dekalog wyraża więcej niż "żyj i pozwól żyć innym". Widocznie Ty nadal nie rozumiesz, co znaczy słowo "interpretować" i "wnioskować".
Cytat: Nie namawiam Cię do niechodzenia na religię. Ja też nie jestem alfą i omegą. Ale możesz zapytać pana od religii, co on o tym sądzi. Bardzo jestem ciekaw, chociaż wydaje mi się, że znam odpowiedź.
Zachciało mi się śmiać. On nie jest od interpretacji, wątpię, by tego uczyli na teologii. Od tego jest polonista, który rozbija zdania na czynniki pierwsze.
Cytat: Szanuję poglądy tych, którzy się ze mną nie zgadzają, chociaż staram się uzasadniać swoje najlepiej jak potrafię.
Szanujesz? Pozwól, że zacytuję.
Cytat: Darena, nie obraź się, ale musisz jeszcze do tego dojrzeć.

Nie, Ty nie szanujesz. Ty uznajesz jedynie swoją interpretację, która jest nieomylna, bezbłędna, najbardziej poprawna. Jeśli nie zgadzam się z Twoim zdaniem, to widocznie muszę dorosnąć. I nie, nie próbuj nawet zaprzeczać, bo teraz tak to wygląda, gdy przedstawiłam kilka Twoich wypowiedzi.

Już wcześniej wyraziłam swoje zdanie. Choćbym miała położyć się krzyżem na torach, walić drzwiami i oknami do domu Nida, to nie pozwolę, by ten wiersz trafił do e-zinu literackiego. Jest w nim za dużo niedomówień, morał nie do końca zgodny z prawdą, interpretacja samego autora jest kompletnie niezgodna z treścią. Też byłam krytykowana i wiem, że to nie jest nic miłego. Ale chociaż umiem schować dumę do kieszeni i przyznać komuś rację, gdy jej nie mam. A tu jestem jej pewna i to w stu procentach. Skoro Ty nie umiesz przyjąć krytyki i odmiennego zdania, to śmiało mogę napisać: "Musisz do tego dojrzeć".
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości