Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Talenty
Od razu mówię, że jest to referat na przedmiot, który nosi wdzięczną nazwę "wojskowość" i zależy mi na:
a ) wytknięciu błędów (ortograficznych, stylistycznych, gramatycznych, interpunkcyjnych)
b ) uwagi ludzi, którzy autentycznie znają się na socjologii pracy, bo zwykłe "uważam, że" tutaj się nie sprawdzi, sorki!

Na początku mojego referatu chciałbym zwrócić uwagę na to, czym tak naprawdę, według słownika i samego mnie, jest talent. Dla mnie jest to wrodzone uzdolnienie jakiejś jednostki (może być ono różne w muzyce, malarstwie czy też gimnastyce). Ludzie posiadający taki talent są wybitni, podziwiani przez otoczenie. Talent może być też częściowo wrodzony, a następnie przez ciężką pracę rozwinięty tak, aż do momentu jego zauważenia. Ponoć prawie każdy człowiek ma jakiś talent, ale albo go wykorzystuje i umacnia, albo nie. Jeżeli nie dbamy o niego może się zdarzyć, że całkowicie zaniknie (na przykład jeżeli jesteśmy sprawni ruchowo, a z czasem przestajemy ćwiczyć to nasze umiejętności zanikają, ponieważ kości i mięśnie nie będą sprawne. Moim zdaniem talenty powinno się wykorzystywać i rozwijać, ponieważ mogą one ułatwić życie a nawet dać utrzymanie (mogą być wykorzystywane w życiu zawodowym i osobistym.) Udało mi się znaleźć trzy definicje słownikowe dotyczące talentu. Pierwsza mówi o tym, że talent to wrodzona umiejętność łatwego przyswajania wiadomości oraz ich łatwego stosowania w praktyce – słowem tym określamy predyspozycje człowieka w określonym kierunku. Druga zaś, że talentem nazywamy wrodzone lub nabyte predyspozycje w dziedzinie intelektualnej lub ruchowej – stopień sprawności w danej dziedzinie. Trzecia z początku nieco mnie zaskoczyła. Pojawiło się w niej pojęcie "Pracownika", a brzmi ona tak "talent to Pracownik, który w sposób ponadprzeciętny przyczynia się do na realizacji strategii organizacji i wyróżnia się ponadprzeciętnym potencjałem do dalszego rozwoju". Nie musi być to jednak osoba pracująca w korporacji – bowiem, jak napisał Grzegorz Turniak: "to nie miejsce pracy, ale nastawienie na karierę osobistą i rozwój, predysponuje pracownika do kategorii talentów".

Jednym z najważniejszych aspektów, przynajmniej według mnie, jest zarządzanie talentami. Dotyczy to głównie pracy. Polega na tym, aby Pracownicy, czyli ludzie, posiadający jakieś talenty wykorzystywali swoje silne strony, mając przy tym poczucie ciągłego rozwoju oraz samorealizacji. Jest to bardzo ważne w życiu człowieka. Zaznaczył to nawet Abraham Maslow w piramidzie potrzeb (samorealizacja jest najwyższym i najważniejszym punktem w hierarchii, to do niego każdy człowiek powinien dążyć). Trzeba też zaznaczyć, iż ludzie, którzy wykorzystują w pracy własne talenty czują się w niej o wiele lepiej – praca ich nie nudzi, rzadziej stresuje i – co najważniejsze – sprawia radość.

W zarządzaniu talentami ważna jest umiejętność rozpoznania silnych stron każdego z Pracowników. Zadanie to leży w gestii przełożonych. Powinni oni wiedzieć jak dopasować obszary odpowiedzialności i rodzaje zadań poszczególnym członkom zespołu, aby ci w codziennej pracy wykorzystywali swoje najsilniejsze strony. Pozytywnym aspektem w takiej sytuacji jest nie tylko samorealizacja, o której wspomniałem wcześniej, ale także korzyści dla pracodawcy czy lidera grupy. Dobrym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest talent dotyczący umiejętności negocjacji – wiadomo, iż człowiekowi, który go posiadł łatwiej jest pracować z ludźmi na przykład w dziale sprzedaży. Przełożony nie powinien zlecać mu zadań, które wymagałyby, powiedzmy, kwestii formalnych, papierkowych – nie prowadziłoby to do samorozwoju Pracownika.

Wszystko opiera się na potrzebie samorealizacji. Firmy i pracodawcy muszą, z każdą chwilą, zwracać większą uwagę na rozwijanie talentów Pracowników, bowiem coraz szerszy jest dostęp do internetu – a co za tym idzie – ofert pracy w zakładach, w których dbałość o rozwój i satysfakcję pracowników jest dużo wyższy niż w aktualnych miejscach pracy. Dlatego właśnie wiele firm realizuje kosztowne projekty rozwoju zatrudnionych ludzi. Dobrzy menedżerowie dbają o zwiększanie satysfakcji Pracowników poprzez zapewnianie im ciągłego rozwoju zawodowego oraz umożliwianie osiągania coraz lepszych wyników. Każdy lider powinien pracować nad planami rozwoju wszystkich swoich podwładnych oraz mieć świadomość, iż umożliwianie ludziom wykonywania czynności, które są dla nich ważne, które lubią i chcą wykonywać, ponieważ czują się w pełni gotowi i zdolni, by je wykonać zwiększa motywację i zaangażowanie, a także lojalność Pracowników oraz poprawia wyniki firmy.

Podsumowując, wykorzystywanie talentów (zarówno wrodzonych jak i nabytych) polega na takich działaniach, które nie tylko pozwolą na zaspokojenie potrzeby samorealizacji pracowników, ale także będą pociągały za sobą zyski dla firm, które ich zatrudniają.
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Reklama AdSense
Witam i z miejsca przechodzę do sedna sprawy:
Cytat:Talent może być też częściowo wrodzony, a następnie przez ciężką pracę rozwinięty tak (to 'tak' jest zbędne), aż do momentu jego zauważenia.
Cytat:Jeżeli nie dbamy o niego (przecinek) może się zdarzyć, że całkowicie zaniknie (na przykład jeżeli jesteśmy sprawni ruchowo, a z czasem przestajemy ćwiczyć (przecinek) to nasze umiejętności zanikają, ponieważ kości i mięśnie nie będą sprawne. Moim zdaniem talenty powinno się wykorzystywać i rozwijać, ponieważ mogą one ułatwić życie (przecinek) a nawet dać utrzymanie (mogą być wykorzystywane w życiu zawodowym i osobistym.) (kropka poza nawias) Udało mi się (...)
Cytat:"talent to Pracownik, który w sposób ponadprzeciętny przyczynia się do na (zbędny wyraz 'na') realizacji strategii organizacji i wyróżnia się ponadprzeciętnym potencjałem do dalszego rozwoju".
Cytat:Polega na tym, aby Pracownicy (nie wiem, dlaczego jest pisane dużą literą – podobnie jak we wcześniejszym cytacie "Pracownik", ale z cytatami się nie dyskutuje), czyli ludzie, (zbędny przecinek) posiadający jakieś talenty (przecinek) wykorzystywali swoje silne strony, mając przy tym poczucie ciągłego rozwoju oraz samorealizacji.
Cytat:Powinni oni wiedzieć (przecinek) jak dopasować obszary odpowiedzialności (...)
Cytat:Przełożony nie powinien zlecać mu zadań, które wymagałyby, powiedzmy, kwestii formalnych, papierkowych – nie prowadziłoby to do samorozwoju Pracownika. (fajnie by było rozwinąć trochę bardziej myśl z tego akapitu)
Cytat:Każdy lider powinien pracować nad planami rozwoju wszystkich swoich podwładnych oraz mieć świadomość, iż umożliwianie ludziom wykonywania czynności, które są dla nich ważne, które lubią i chcą wykonywać, (zbędny przecinek) ponieważ czują się w pełni gotowi i zdolni, by je wykonać (przecinek) zwiększa motywację i zaangażowanie, a także lojalność Pracowników oraz poprawia wyniki firmy.

Skoro to ma być referat na zajęcia z wojskowości, to warto byłoby przełożyć te zależności socjologiczne na ten grunt. Gdy mówimy o zależnościach pracodawca-pracownik, można to przyrównać do zależności oficer-podwładny (czy jak się to tam nazywa) w wojsku.
To tylko taka moja sugestia
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Cytat:Jeżeli nie dbamy o niego (przecinek) może się zdarzyć, że całkowicie zaniknie (na przykład jeżeli jesteśmy sprawni ruchowo, a z czasem przestajemy ćwiczyć (przecinek) to nasze umiejętności zanikają, ponieważ kości i mięśnie nie będą sprawne. Moim zdaniem talenty powinno się wykorzystywać i rozwijać, ponieważ mogą one ułatwić życie (przecinek) a nawet dać utrzymanie (mogą być wykorzystywane w życiu zawodowym i osobistym.) (kropka poza nawias) Udało mi się (...)

Widzę, że najwięcej błędów jest we fragmencie, który nie ja pisałam xD

Cytat:"talent to Pracownik, który w sposób ponadprzeciętny przyczynia się do na (zbędny wyraz 'na') realizacji strategii organizacji i wyróżnia się ponadprzeciętnym potencjałem do dalszego rozwoju".

A to dziwne, bo kopiowałam definicję xD

Cytat:Każdy lider powinien pracować nad planami rozwoju wszystkich swoich podwładnych oraz mieć świadomość, iż umożliwianie ludziom wykonywania czynności, które są dla nich ważne, które lubią i chcą wykonywać, (zbędny przecinek) ponieważ czują się w pełni gotowi i zdolni, by je wykonać (przecinek) zwiększa motywację i zaangażowanie, a także lojalność Pracowników oraz poprawia wyniki firmy.

E. Przed "ponieważ" stawia się przecinki.

Cytat:Skoro to ma być referat na zajęcia z wojskowości, to warto byłoby przełożyć te zależności socjologiczne na ten grunt. Gdy mówimy o zależnościach pracodawca-pracownik, można to przyrównać do zależności oficer-podwładny (czy jak się to tam nazywa) w wojsku.
To tylko taka moja sugestia

Żeby coś takiego napisać, trzeba się znać, a ani ja, ani chłopaczyna, dla którego to jest pisane (mój brat) nie mamy takiej wiedzy. Ta praca jest do tematu "socjologii pracy", toteż myślę, że w sumie nie trzeba się bawić w opowieści o wojsku – to są pierwsze zajęcia mojego Bro z wojskowości.
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Sorki za "ponieważ" – masz oczywiście rację.
:)

Cały tekst jest bardzo dobrze opracowaną rozprawką. Logiczna argumentacja i wnioski.
Powodzenia.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości