Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
Tryby wyświetlania wątku
Zapis dialogów.
Mogę Wam w Waszych opowieściach (i nie tylko ja) wytykać do znudzenia błędy w zapisie dialogów, ale co z wytykania, jeśli ono samo wcale nie wytłumaczy, dlaczego właśnie tak, a nie inaczej. Toteż mam nadzieję, że poniższa wypowiedź kilka rzeczy szanownemu towarzystwu uzmysłowi.

1. Akapity daje się zawsze. I nie wolno przesadzić z ich wielkością. Tutaj, mości towarzysze broni, jest to możliwe z użyciem "[ p ]" (bez spacji) na początku wersu.

2. Do zapisu dialogów używamy myślników, nie (!) dywizów, które to z kolei są wykorzystywane do łączenia wyrazów typu biało-czarny. Demonstracja:
pauza: —
półpauza: –
dywiz: -
PS Tak już ten świat jest skonstruowany, że myślnik jest posadą, którą autor oddaje albo pauzie, albo półpauzie, nie raz jednej, raz drugiej i nie żadnemu innemu znakowi.

3. Po myślniku występuje spacja (sic!).
— Marek?
— Co?

4. Przed też. Należy zwrócić uwagę, że w obydwu przypadkach wypowiedzi hm... Ewy następny wyraz nie jest zapisany wielką literą (znaki interpunkcyjne typu: ?, !, ... nie zastępują kropki w tym przypadku). Zasada ta jest związana z rodzajem słowa występującego po myślniku. Druga rzecz, która winna przykuć Waszą uwagę, to fakt, że myślniki lubią standaryzację, czyli wszędzie mają być takie same, żadnej partaniny, żadnej mozaiki wielkościowej.
— Marek? — zapytała powoli, podnosząc głowę.
— Co?
— Chciałabym ci coś powiedzieć... — wyszeptała.

5. A teraz o tych wcześniej wspomnianych słowach. Jeśli opisuje czynność związaną z mówieniem (powiedział, krzyknął, mrukną, szepnął itd., ale także (!) usłyszał, dobiegł (go) głos, pomyślał, głosił (napis) itp., o czym niewiele osób wie lub pamięta – dop. Nid&Stu) nie stawia się kropki, a słowo pisze się małą literą. Natomiast w innych przypadkach (odwracanie się, przesuwanie krzeseł i ta cała reszta) słowo pisane jest wielką literą, dialog zaś zakańczany kropką (w tym przypadku znaki interpunkcyjne: ?, !, ... na powrót pełnią swoje podstawowe funkcje).
— Co? — Odwrócił się w jej stronę.
— Chciałabym ci coś powiedzieć... — wyszeptała. — Tylko nie wiem, jak zacząć.

6. Istnieje też możliwość, że opis będzie udawał przecinek.
— Co? — Odwrócił się w jej stronę.
— Chciałabym ci coś powiedzieć... — wyszeptała. — Tylko nie wiem, jak zacząć.
— Od początku.
— Wydaje mi się — zaczęła Ewa — że rozdwajają mi się końcówki włosów.

I to by było chyba na tyle. Jakkolwiek poprawny zapis dialogów to, oczywiście, nie wszystko.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Dziękujemy, własnie tego artykułu mi tu brakowało :)
Odpowiedz
Artykuł cieszy się, że za nim tęskniłeś.
Odpowiedz
Amon, dzięki Tobie moje dialogi nie kuleją tak jak kulały i już nie raz się nim wspierałem i pewnie wspierać się będę. ;) Naprawdę fajnie to wytłumaczyłaś. No i przynajmniej inni też będą mogli skorzystać, jak już to wstawiłaś.
Odpowiedz
jest to bardzo przydatny poradnik, wytłumaczony tak, że tuman zrozumie. :)
Ja sama nieraz sę nim posługiwałam przy dialogach.
Niemy krzyk, najgorszym z możliwych. Cierpienie na własne życzenie. Krzyk i błaganie o litość nie zawsze są ratunkiem. Natłok straszliwych myśli, nie do odpędzenia. Ból i uczucie, jakby cała radość i szczęście zostały wyssane, jakby zostały same najgorsze chwile.

Cierpi ciało, cierpi umysł, cierpi dusza...
Odpowiedz
Okej, pytanie. Gdzie znaleźć pauze na klawiaturze qwerty? bo mam z tym problem.

@edit
Dziekuję :)
Odpowiedz
Reklama AdSense
LeftAlt+0150
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Witam,
Mam niestety jedną niewiadomą jeżeli chodzi o dialogi.
Czy w takim zdaniu np.
– Ale ja jej nie cierpię – pomyślał Wacek o gąsce Balbince.

słowo "pomyślał" piszemy z dużej czy z małej litery.
pzdr
Odpowiedz
(18-08-2012, 20:04)krzyminsui napisał(a): Witam,
Mam niestety jedną niewiadomą jeżeli chodzi o dialogi.
Czy w takim zdaniu np.
– Ale ja jej nie cierpię – pomyślał Wacek o gąsce Balbince.

słowo "pomyślał" piszemy z dużej czy z małej litery.
pzdr

Powyższy zapis jest poprawny – słowo "pomyślał" małą literą. Cała ta część "pomyślał Wacek o gąsce Balbince" jest bowiem dokończeniem zdania i ściśle się z nim wiąże. Co innego, gdyby to zapisać w ten sposób:
– Ale ja jej nie cierpię. – Wacek pomyślał o gąsce Balbince.
W tym przypadku mamy do czynienia z oddzielnym zdaniem. Warto tu zwrócić uwagę na odmienny szyk w drugiej części wypowiedzenia.

Chcąc rozwinąć artykuł Amon, pragnę dodać, że słowami kluczowymi są nie tylko stwierdzenia
typu: powiedział, krzyknął, zaczął, bąknął, szepnął itp.;
ale również: usłyszał, dobiegł (go) głos, pomyślał, głosił (napis) itp.
W dużej mierze zależy więc to od szyku, który wskazuje , że jest to dopowiedzenie. Z reguły w takich przypadkach na początku, zaraz po myślniku, występuje czasownik – co widać zresztą w powyższych przykładach.

Takie wypowiedzi i myśli można też wprowadzić, uprzedzając, np.:
Wacek pomyślał o gąsce Balbince:
– Ale ja jej nie cierpię.

W takiej formie również obie części stanowią jedno zdanie.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Juhu! Nie, żebym był za formalizowaniem czegokolwiek, ale jak mam sobie potentegować spacje i duże litery, to to zrobię, lepsze to, niż zarobić bana. Mwah.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości