Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Zapis dialogów.
Cóż, napiszę to tutaj, chociaż równie dobrze mógłbym to zrobić w temacie o interpunkcji.

Jak wygląda kwestia interpunkcji w dialogach? Czy zamiast trzymać się zasad poprawnej pisowni, nie powinno się trzymać tego, jak dana osoba mówi? Bo chociaż poprawnie jest "co jest, kurwa" to jest różnica między wypowiedzeniem "co jest, kurwa" a "co jest kurwa" czy też "Co. Jest. Kurwa." – i różnica ta jest znaczna. Czy tym samym dialogi nie powinny podporządkowywać się z interpunkcją do sposobu mówienia?
Niby to wszystko banalne lecz długo się uczyłem cieszyć z prostych rzeczy.
Całe dnie szare przyćmione żalem i narzekaniem gdy teraz na to patrzę ciężko mi uwierzyć.
Zawsze gdy wstaje czeka tu na mnie jakieś wyzwanie bo nieustannie mamy coś tu do odkrycia.
Nawet przegrane coś dają nam a więc idę odważnie i to, co dane mi biorę od życia.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Dialogi też raczej rządzą się podstawowymi prawami interpunkcyjnymi. Ten akurat przypadek jest prosto z twojego opowiadania, jak mniemam :P Jakkolwiek by nie było, nasze narodowe słowo jest raczej wtrąceniem lub po prostu symbolicznym przecinkiem. Nie jest żadnym przymiotnikiem, więc raczej musi zostać oddzielone przecinkami. Trzeci przykład, który podałeś, to akurat polega na wyróżnieniu, a drugi nie jest poprawy pod względem interpunkcyjnym, tak mi się zdaje, rzecz jasna. Poza tym nie widzę, jaka miałaby być różnica z przecinkiem lub bez...
A to takie moje zdanie :P
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
Zasady poprawnej interpunkcji obowiązują zawsze. Chodzi przecież o to, aby tekst był dobrze zrozumiany przez czytelnika. Jeśli zaczniemy pisać po swojemu, to czytelnik za cholerę nie dojdzie, o co w tym chodzi. Sposób, w jaki wysławiają się bohaterowie, zależy przecież tylko od pisarza. To on decyduje, czy dana postać będzie się jąkać lub mówić z odwróconym szykiem (jak np. Yoda z Gwiezdnych Wojen).
Jako autorzy tekstu mamy jednak różne sposoby, żeby wskazać na odmienny sposób mówienia. Jeśli np. chcemy, aby bohater odseparowywał słowa i mówił z naciskiem, można to zrobić za pomocą wielokropka, wykrzyknika itp. Opuszczanie przecinka albo też wstawianie go tam, gdzie nie trzeba, nie ma racji bytu. Przecinek nie jest bowiem znakiem oddechowym, tylko interpunkcyjnym :)
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
To ja teraz zadam pytanie od siebie.
Jak mamy w tekście dialog w stylu " – Niesamowite! – usłyszał." albo " – To pytanie nie ma sensu – dobiegł go niski, basowy głos." to powinno się w tym wypadku oddzielać kropkami i po myślniku z wielkiej? Spotykałem się właśnie z dwiema wersjami i nie bardzo teraz jestem pewien jak w końcu to powinno być zapisywane...
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
Mi kiedyś ktoś powiedział, że 'usłyszał' to również jest czynność bezpośrednio związana z mową, więc bez kropki i mała literą (ale nie była to osoba o super kompetencjach, więc ja osobiście i tak bym obstawał przy wielkiej literze, ale niech się wypowie ktoś lepiej obeznany). Natomiast w drugim przypadku już literę wielką poprzedzoną kropką jak najbardziej należy zastosować, bo dobieganie to nie jest czynność typowa dla mowy.
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
(23-02-2014, 16:14)Nidrax napisał(a): Mi kiedyś ktoś powiedział, że 'usłyszał' to również jest czynność bezpośrednio związana z mową, więc bez kropki i mała literą (ale nie była to osoba o super kompetencjach, więc ja osobiście i tak bym obstawał przy wielkiej literze, ale niech się wypowie ktoś lepiej obeznany). Natomiast w drugim przypadku już literę wielką poprzedzoną kropką jak najbardziej należy zastosować, bo dobieganie to nie jest czynność typowa dla mowy.
(18-08-2012, 22:55)StuGraMP napisał(a): Chcąc rozwinąć artykuł Amon, pragnę dodać, że słowami kluczowymi są nie tylko stwierdzenia
typu: powiedział, krzyknął, zaczął, bąknął, szepnął itp.;
ale również: usłyszał, dobiegł (go) głos, pomyślał, głosił (napis) itp.
Dobiegał (go) głos – piszemy wielką czy małą literą, bo zdania Stu i Nida różnią się w tej kwestii.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Reklama AdSense
Pamiętam, że kiedyś też szukałem odpowiedzi na to pytanie. Podam konkretny przykład. Jest to fragment książki "Opowieści o pilocie Pirxie" Stanisława Lema:

(...) Wyglądało ino jak rozpoczynający się w głuchym milczeniu wybuch, bryzgający rozpaloną bielą na skalne filary i kominy.
— Tam jest Stacja — usłyszał w hełmie bliski głos Pnina. Rosjanin zatrzymał się na granicy nocy i dnia, mrozu i żaru, pokazując coś w górze, lecz Pirx oprócz czarniawych nawet w słońcu zerw niczego nie zobaczył.

Zatem istotną rolę ma tu bezpośrednie powiązanie dopisku narratora z wypowiedzią. Jeśli jest to uwaga ściśle nawiązująca do poprzedzającego ją dialogu, to nie będzie kropki, a dopisek narratora ma charakter wtrącenia.
Podane przez ciebie przykłady:
Pierwszy jak najbardziej bez kropki. Drugi można odebrać na dwa sposoby – "dobiegł go niski, basowy głos" może być oddzielnym zdaniem i będzie dużą literą, a można też podkreślić, że odnosi się to do dialogu i wtedy bez kropki i małą literą.
To oczywiście tylko moja opinia, bo trudno znaleźć jakieś dokładniejsze wytyczne w tym temacie. Pamiętajmy jednak, że to my tworzymy tekst i przecież możemy sobie ułatwiać. Drugi przykład możemy więc zapisać tak:

– To pytanie nie ma sensu – odpowiedział. Jego głos był niski i basowy.

W ten sposób unikniemy problemu :)
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Dziękuje za pomoc, bardzo pomocny artykuł :D
Odpowiedz
pomocne, oczytane – teraz trzeba tylko przyswoić :)
Say farewell to this predestined world.
Odpowiedz
Ta, trzy razy już to czytałam, a sprawdzający i tak mają co robić z moimi dialogami.
Poradnik bardzo ładnie napisany, ale czasami wciąż mam wątpliwości. Oststnio najbardziej problematyczna była dla mnie kwestia tych przecinków, które w dialogach się pomija.
Mamy zdanie: To nie takie łatwe, najpierw musisz zdać egzamin. Niby wszystko z nim w porządku, ale teraz chcę je wstawić jako wypowiedź i mam dylemat jak to zrobić, bo widzę trzy rozwiązania:
Opcja nr 1
– To nie takie łatwe – zaczęła – najpierw musisz zdać egzamin.
Opcja nr 2
– To nie takie łatwe – zaczęła. – najpierw musisz zdać egzamin.
Opcja nr 3
– To nie takie łatwe. – zaczęła – Najpierw musisz zdać egzamin.
Ta oststnia wygląda według mnie dziwnie, ale są takie zdania, które gdyby nie były w dialogu, mogłyby zostać napisane na dwa sposoby.
1. To nie takie łatwe, najpierw musisz zdać egzamin.
2. To nie takie łatwe. Majpierw musisz zdać egzamin.
Jeżeli potrzaktuję tą informację jako dwa oddzielne zdania nie wiem, co robić i stad twór pod nazwą "Opcja nr 3"
Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał o co mi chodzi (bo z moim tłumaczeniem bywa słabo) i będzie umiał mi pomóc.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości