Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Zapis dialogów.
Ja mam odwieczny problem z zapisywaniem dialogów, dzięki! :)
Odpowiedz
Reklama AdSense
Na pewno to mi się przyda ;)
♡‏
Odpowiedz
Dzięki Amon. Przydatna sprawa;)
Odpowiedz
Mam nadzieję, że to rozwieje wiele moich problemów z dialogami.
Heroizm nie jest w samych bitwach, ale we wszystkich polach życia i nieustannie. Owszem, bitwy dlatego tylko bywają, iż heroizm nie bywa pierwej na polach życia praktykowany.

Cyprian Kamil Norwid

Odpowiedz
Trochę odkopię temat, ale w zasadzie mam pytanie:

Od dawna, nie pamiętam już dokładnie w jakich okolicznościach, dowiedziałem się że wydawnictwa nie lubią wcięć przy dialogach (ani w ogóle, gdziekolwiek).
Owszem, każdą linijkę dialogu trzeba traktować jak nowy akapit, ale tylko ten dzielony "enterem", wcięcie winno się ustalać tylko górną podziałką na linijce. Ma to związek z programami poligraficznymi, końcowym składem tekstu.

I owszem, z samej treści poradnika to wynika –
Cytat:1. Akapity daje się zawsze.
, lecz w samych przykładach jest to pokazane tak, że dialogi mają spore wcięcie od lewej.
Czy to tylko zabieg "artystyczny", co by podkreślić przykład? A może moje informacje są zwyczajnie błędne i powinno się zawsze robić wcięcia TAB'em?

Ja dialogi zapisuję bardzo prymitywnie: (spacja) (myślnik) (spacja) (dialog). Ewentualne poprawki pokroju zwiększenia wcięcia, zmiany znaku (jeśli piszę np. dywiz, a nie myślnik), jeśli to konieczne mogę wprowadzić szybkim "CTRL + F".

Ciekaw jestem, jak to w zasadzie ma być z tym – bądź co bądź – chlebem powszednim pisarza, dialogami.

Z góry dzięki za odpowiedź
Graphoman
Głupi gada, bo nade wszystko chce zabłysnąć.

[Obrazek: O7mWLoq.png]
Odpowiedz
Prawdę mówiąc, nie rozumiem tej wypowiedzi. Najpierw piszesz, że wydawnictwa nie lubią wcięć (o czym pierwszy raz słyszę), a potem piszesz, że się je ustawia na linijce. Mógłbyś sprecyzować swoją wypowiedź?
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Chodziło mi o wcięcia ustawiane nie za pomocą "entera" a klawisza "TAB".

Wydawnictwa nie lubią podobno tego typu zabiegów, jak można chociażby przeczytać tu:

https://aula.home.pl/tekst.htm (punkt "Jak ustawić edytor", podpunkt 3 i 4).
Pamiętam jednak, że gdzieś jeszcze o tym czytałem.

W skrócie – wcięcia są w porządku, jeśli tylko są ustalane automatycznie przez edytor, a sam początek akapitu nie jest tworzony za pomocą klawisza TAB, a ENTER.

Odpowiedz
Innymi słowy, należy używać wcięć akapitowych z pomocą formatowania, a nie tabulacji. W sumie tu się zgodzę. W każdym technikum informatycznym będą Cię uczyć, że się właśnie tak robi akapity. To jest wygodne, bo szybko można zmienić głębokość wcięcia w całym dokumencie, etc. Kwestia elastyczności.
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Dokładnie.
Poza tym w dalszej obróbce jest to znacznie łatwiejsze nie tylko dla autora, ale i "składacza" w wydawnictwie.
Nie znalazłem tej informacji w głównym poradniku, więc chciałem to doprecyzować i jednocześnie rozwiać swoje wątpliwości.

Odpowiedz
W poradniku jest napisane, że trzeba robić wcięcia – nie omawia sposobów, w jaki należy to robić w edytorze. Jest natomiast wskazane, jak to zrobić na naszym forum, bo wklejenie żywcem tekstu z edytora nic tu nie da.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości