Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Problemy z pisownią koloru włosów
Witam.
Nie mogłam znaleźć nigdzie takiego tematu, więc zakładam nowy.

Sprawdzam właśnie jeden tekst, w którym spotkałam się z takimi kolorami włosów: „platynowoblondwłosy” oraz „czekoladowowłosa”.
Czy te przymiotniki są zapisane poprawnie i czy w ogóle takie istnieją? Jakimi innymi słowami mogłabym je zastąpić?  :huh:

Pozdrawiam i proszę o szybką pomoc,
Kasia. :cupcake:
Odpowiedz
Reklama AdSense
U, jaka dziwna składnia. Sam staram się unikać takich zwrotów, bo dla mnie brzmią... odrobinę niezręcznie? Dziwnie co najmniej. Przebudowałbym osobiście na coś innego, ale też jestem ciekaw zdania innych, którzy mają w tej kwestii więcej doświadczenia :)
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
(20-05-2016, 13:36)Kasia Stokrotka napisał(a): Sprawdzam właśnie jeden tekst, w którym spotkałam się z takimi kolorami włosów: „platynowoblondwłosy” oraz „czekoladowowłosa”.
Czy te przymiotniki są zapisane poprawnie i czy w ogóle takie istnieją? Jakimi innymi słowami mogłabym je zastąpić?  :huh:
Nie istnieją, choć samo "platynowoblond" owszem (http://sjp.pwn.pl/slowniki/platynowoblond.html). Niemniej zapisane są poprawnie.

Osobiście nie przepadam za udziwnianiem nazewnictwa koloru włosów jak w przypadku "czekoladowowłosej". Według mnie to mało konkretne określenie: czy autor ma na myśli kolor czekolady gorzkiej, a może mlecznej lub białej? :D Mnie coś takiego nieco zalatuje rodzajem blogaskowej grafomanii: tak jakby zwyczajne, powszechnie spotykane kolory włosów były be :P. W tym przypadku można by napisać po prostu "brązowowłosa" lub "szatynka", no chyba że dokładny odcień koloru włosów jest dla autora tak ekstremalnie ważny, że po prostu trzeba to zaznaczyć. No i oczywiście zawsze pozostaje opcja wyrażenia tego samego kilkoma słowami, choćby "dziewczyna o brązowych włosach", "chłopiec o platynowoblond włosach", albo zawarcie tego w dłuższym opisie, o ile to możliwe, na przykład: "Była to niewysoka dziewczyna, która nieustannie odgarniała z ramion brązowe loki".
Roboty nie wyrywają ludziom rąk, gdy tamci robią błędy w opowiadaniach, a Vetbacca – tak ~ Nidrax
Odpowiedz
Przerost formy nad treścią. Przymiotnik zbudowany poprawnie, ale... po co? Po co tak udziwniać? Nie wyobrażam sobie zdania typu: "Do pokoju weszła czekoladowowłosa dziewczyna". Dochodzi do tego fakt, o którym wspomniała Vet, że czekolada może mieć różne kolory. A zatem dlaczego nie napisać: "Do pokoju weszła dziewczyna o brązowych włosach"? Takie udziwnianie jest charakterystyczne dla poezji. To właśnie w niej forma jest dominująca.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Wiem, dziwne. Ale to nie ode mnie zależy, ja tylko sprawdzam tekst (Dramione, heh). :'D
Myślałam, żeby to jakoś zmienić, ale... zdania są tak sformułowane, że dosłownie się nie da. :(
A tam, zostawię jak jest. Bo w gruncie rzeczy, chciałam się po prostu upewnić, czy takie słowa w ogóle istnieją.
W każdym razie, dziękuję za pomoc!
Odpowiedz
Nie, nie istnieją. Ogólnie jak zauważyła Vet, te zwroty zalatują grafomanią typową dla ałtoreczek blogasków, więc są fuj. W normalnym tekście literackim takich konstrukcji powinno się unikać. Forma wypowiedzi ma być prosta, jasna i przejrzysta, bez zbędnych udziwnień, które utrudniają czytanie.

Czekoladowowłosa w ogóle jak dla mnie jest niepoprawne językowo. A przynajmniej nie w tym kontekście, bo w praktyce to mogłoby znaczyć co najwyżej tyle, że ktoś miał włosy zrobione z czekolady. Coś takiego mógłbym powiedzieć o jakiejś rzeźbie osoby wykonanej z tortu, a nie o żywych ludziach.

Pozdrawiam :)
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Reklama AdSense
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości