Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Comic Sans – dyskusja
Miłośnikiem komiksów nie jestem ale polubiłem tą czcionkę. :)
Wiem, że ta "historia" jest krótka ale chciałem napisać coś tak na spróbowanie.
Pisałem to na szybko, chociaż zajęło mi to godzinę, a tytułu nie zdążyłem wymyślić. A tak z ciekawości to wy ile piszecie takie opowiadanie na np. kartkę A4?
Nidrax napisał 15-12-2015, 00:55:
Trochę zeszliśmy od głównego wątku, więc wydzielam :p
Odpowiedz
Reklama AdSense
To polecam ją odlubić, gdyż jej używanie nie jest społecznie akceptowalne i może Ci przysporzyć nieprzyjemnych uwag w przysłości :D Używanie Comic Sansa jest uzasadnione, jeśli twoi odbiorcy mają poniżej 11 lat, cierpią na dysleksję albo po prostu tworzysz komiks, chociaż w dwóch ostatnich przypadkach istnieją i tak lepsze wybory od Comic Sansa :p
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Mi się jednak wydaję, że jesteś trochę uprzedzony do tej czcionki. Pisałem nią dużo razy na innych forach i jakoś nikt się nie przyczepił.
Odpowiedz
Ta "czcionka" jest tak zła, że sam jej twórca wnosił o jej usunięcie i zakazanie używania, więc nie, nie jestem uprzedzony :D
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Szczerze? Kiedyś miałem kiepskiej jakości skany komiksów i postanowiłem je 'podrasować' – wyostrzyłem grafikę i wyczyściłem dymki. Nowy tekst wpisałem jednak własną czcionką, bo żadna z istniejących mnie nie zadowalała. Comic Sans był bliski, ale ma swoje wady.
Oczywiście w tekstach literackich nie można używać własnej czcionki – chyba że zapiszesz plik w PDF-ie. Ale wstawiając na forum, trzeba pomyśleć o odbiorcach i o istniejącym tu zestawie czcionek.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Większość ludzi korzystających z usług internetu, nie są tak bardzo wgłębieni w temat jakichś tam czcionek. Może i twórca wnosił o jej usunięcie ale moim zdaniem to trochę naciągane, że ta czcionka jest społecznie nie akceptowalna. Tak jak wspomniałem wcześniej, często tej czcionki używałem i nie spotkałem się z negatywną opinią. Oczywiście, tutaj ludzie mogą być bardziej na to wyczuleni bo to forum pisarskie w końcu. Coś ma zawsze wspólnego z czcionkami. Ale większość ludzi nie zwraca na to uwagi, moim zdaniem. A mi się tam Comic Sans podoba. :)
Odpowiedz
Reklama AdSense
Ale my nie chcemy zmieniać Twoich upodobań. Prywatnie, w swoim komputerze możesz mieć każdy akapit zapisany inną czcionką i innym kolorem. Jednak tu na forum, w tekstach literackich, standaryzujemy tekst do formy, jaką można spotkać w książkach. Stąd taka prośba o wcięcia akapitów (a nie dodatkowa interlinia), czcionka Times New albo Arial (lub inne zbliżone wyglądem), nie szastać kolorkami i wielkościami liter :p Poza tekstami literackimi istnieje już większa dowolność (patrz moja sygnatura :) )
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
(15-12-2015, 11:29)StuGraMP napisał(a): czcionka Times New albo Arial
W tekście literackim na forum nie chcę widzieć żadnej niestandardowej czcionki, tak samo jak nie akceptuję ustawiania jakiejkolwiek wielkości czcionki w całym poście. Wiadomo, względy techniczne. Jakiekolwiek zmiany kroju są dozwolone w tytułach. W postach nieliterackich też niezbyt mi się podoba zabawa rozmiarem i krojem czcionki, bo utrudnia to jakąkolwiek responsywność forum, kiedy fonty nie chcą się skalować z całą resztą strony, bo jakiś geniusz je wklepał na sztywno w treść posta. Tutaj chociażby przykład pw, które dostałem dzisiaj rano: http://puu.sh/lWigj/1c18cd7d73.jpg
I traktuj tutaj takich ludzi poważnie...

Nie po to, kurczę, mam monitor w FullHD, by przyklejać do niego twarz aby przeczytać jakieś maczki, bo z odległości metra już nie są widoczne. Podstawowa zasada: to, że u ciebie na monitorze coś wygląda dobrze po ustawieniu jakiegoś stylu tekstu, nie oznacza, że tak samo dobrze wygląda u innych, więc jakimkolwiek udziwnieniom mówimy nie.

Co do Comic Sansa, nie spełnia on nawet podstawowych reguł klasyfikacji, przez co niektórzy nawet nie chcą go nazwać pełnoprawnym fontem. Niby jest to krój bezszeryfowy, a jednak w przypadku niektórych liter widać zdobienia. Wersaliki nie wyróżniają się zbytnio od reszty tekstu, linie poziome są tej samej grubości, co pionowe, itd., itp. Ponadto jest on po prostu masowo nadużywany i wykorzystywany w złych celach. Niepoważnej czcionki nie powinno się używać w poważnym tekście i na odwrót.

Tutaj jeszcze link, gdzie można znaleźć trochę więcej na temat CS MS: http://www.comicsanscriminal.com/
~Yami
Odpowiedz
Odnoszę wrażenie, że niedługo rozpoczną się parady mające wymusić na masach tolerancję wobec Comic Sansa.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »