Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?
RejestracjaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
O przeciwdziałaniu usuwania tekstów
#1
Niedawno ruszyła nowa procedura postępowania z odwiecznym problemem prac znikających z podziemia. Od dzisiaj wszystkie teksty, które zostaną samowolnie usunięte przez ich autorów, będą przywracane i blokowane przed ponownym usunięciem, a sami autorzy nagradzani wysokimi ostrzeżeniami.
Ze wszystkich pomysłów, które udało nam się w tym kierunku wykrzesać, ten jako jedyny wydaje się sprawiedliwy wobec wszystkich użytkowników podziemia. Swego czasu edycja postów została zupełnie wyłączona, ale w ten sposób większość cierpiała za grzechy mniejszości. Z drugiej strony pełne przyzwolenie na kasowanie burzy jakiekolwiek szeroko pojęty porządek tego miejsca.
Wiemy, że idea znajdzie swoich zwolenników, przeciwników i ludzi absolutnie w niej zagubionych. Z tego względu chcemy o tym porozmawiać i przedstawić nasz punkt widzenia.
Na początku poruszmy kwestię dorobku intelektualnego.
Tekst należy oczywiście do jego autora. Tylko autor ma prawo się nim posługiwać, zamieszczać w innych miejscach i wykorzystywać do celów zarobkowych. Jako jedyny może go poprawiać, zmieniać, rozwijać. Obejmują go prawa autorskie. To jego słowa i jego własność.
Sytuacja jednak trochę się komplikuje, kiedy pod tekst napłyną komentarze. Wtedy tekst jako wątek na portalu przestaje być wyłącznie efektem pracy jednej osoby, a zaczyna kilku. Staje się wspólnym dorobkiem intelektualnym społeczności. Własnością nas wszystkich. Do której każdy zarejestrowany użytkownik ma nieodpłatny dostęp w celu nauki i poszerzania swoich horyzontów.
Usuwając swoją pracę, autor pozbawia Podziemie Opowiadań i innych użytkowników wspólnie budowanego dorobku, który Sprawdzający i inni aktywni tworzą. A tego naturalnie nie ma prawa robić.
Inna sprawa to brak szacunku do wkładu innych.
Zamieszczając tutaj, masz się przede wszystkim czegoś nauczyć. Są tu ludzie, którzy inwestują własny czas, aby ci pomóc. Dbamy o to, aby zapewnić Ci rozwój. Abyś usłyszał zarówno swoje dobre strony, jak i płaszczyzny, nad którymi musisz popracować. Niejednokrotnie budując w pocie czoła posty dłuższe niż same teksty. Niejednokrotnie bez nawet drobnego „dziękuję”. Jaki to rodzaj wdzięczności, kiedy cały nasz prywatny czas bezpowrotnie przepada, bo autor stwierdził, że „jednak mi nie wyszło”?
Ostatnia rzecz to kwestia gospodarcza podziemia.
Wszyscy działający tutaj ludzie pracują nieodpłatnie w jednym celu – rozwijania tego miejsca. Twój tekst i płynące do niego komentarze służą jako małe cegiełki większej całości. Samowolnie ściągając swój tekst i skazując administrację niejako na usunięcie całego dorobku, traktujesz portal jako darmową korektornię. Przywłaszczając sobie czas użytkowników. To nie może działać w ten sposób.
Administracja i właściciel portalu to jedyne osoby uprawnione do usuwania wątków, zarządzania dorobkiem intelektualnym Podziemia Opowiadań i decydowania o ściągnięciu tekstu z forum. Wątki są usuwane tylko w przypadku pozytywnej odpowiedzi od wydawnictwa lub na szczególne prośby. Do tego czasu wasze teksty pozostają dorobkiem intelektualnym portalu.
Jeśli więc lada dzień planujesz wysłać pracę do wydawnictwa, zastanów się. Załóż wstępnie, że praca na stałe zostanie częścią portalu.
Lubię Tytanica. Moim ulubionym bohaterem była góra lodowa.
Odpowiedz
Reklama AdSense
« Starszy wątek | Nowszy wątek »


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości