Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?
RejestracjaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Cicada 3301 – tajemnicza grupa, która wstrząsnęła internetem
#1
[Obrazek: 0003ZOP5NT6CAD24-C116-F4.jpg]

5 stycznia 2012 roku tajemnicza grupa ludzi, określających się jako Cicada 3301 obwieściła światu o swoim istnieniu za pośrednictwem serwisu 4chan. Mogłoby się wydawać, że to zwykły akt trollingu lub jakiś wyrafinowany żart, jednak internauci szybko przekonali się, że ta grupa skrywa coś głębszego. Czym jest Cicada 3301 i jaki jest ich cel?

Co roku, poczynając od stycznia 2012 w internecie pojawiają się dziwne i wyjątkowo trudne do rozwiązania zagadki publikowane przez grupę. A ich zasięg był nie byle jaki, bo jedna z nich polegała na znalezieniu karteczek z kodem QR rozsianych po miastach całego świata, w tym również Warszawie, które kierowały użytkowników do strony znajdującej się w darknecie, gdzie otrzymywali dodatkowe zadania jako "pracę domową", co miało sprawdzić ich predyspozycje do dołączenia do grupy. A kogo właściwie szuka Cicada 3301? Po formie publikowanych przez nich zagadek można wywnioskować, że ich głównym obiektem zainteresowań jest kryptografia. Cicada 3301 poszukuje osób o nieprzeciętnych umiejętnościach kryptograficznych i matematycznych. Jak do tej pory grupa raczej nie była zadowolona z poziomu aplikantów, gdyż zagadki nadal się pojawiają, mało tego – z roku na rok są coraz trudniejsze.

Jednak, gdy tego roku 4 stycznia nie pojawiła się żadna informacja od grupy, wielu pomyślało, że nabór został zakończony, a wiele innych organizacji, w tym rządowych, wykorzystało okazję, by podszyć się pod grupę i zrobić własny nabór. Wydawało się, że grupa zniknęła tak nagle, jak nagle się pojawiła trzy lata temu. Aż do niedawna, gdy do sieci wypłynęły nowe informacje i zagadki od Cicada 3301.
Internautom już udało się rozwiązać kilka z nich i odnaleźć kolejne strony z zagadkami oraz numer telefonu gdzieś do Austrii. Czy komuś tym razem uda się dostać do tej organizacji? Nie wiadomo.

Jaki jednak jest cel przyświecający Cicada 3301? Na jednym z forów skupiających się na rozwiązywaniu zagadek pojawił się człowiek przedstawiający się jako były wieloletni członek ugrupowania. Twierdził on, że jest to grupa bardzo niebezpieczna, składająca się wojskowych, naukowców i dyplomatów z całego świata, których celem jest zmiana wybranych jednostek w nadludzi. Fani teorii spiskowych mogą się na podstawie tych informacji doszukiwać powiązania Cicada 3301 z Illuminatami i ich wizją Nowego Porządku Świata, jednak nie możemy być pewni co do prawdomówności rzeczonego użytkownika sieci. Równie dobrze może on być jedynie internetowym trollem lub członkiem grupy, mającym wprowadzić innych w dezinformacje i ukryć prawdziwe zamiary ugrupowania. Jego zdaniem Cicada 3301 to grupa religijnych ekstremistów, która postrzega siebie jako nowego boga, kryjąc pod przykrywką organizacji naukowej. Jednak sama grupa określa swój zakon: Cykadianizm jako ruch niebędący związany z religią czy nauką, a będący zbieraniną duchowości, techniki, nauki i mistycyzmu określaną przez nich jako technomistycyzm.

Do tej pory brak jednoznacznych informacji na temat samej grupy oraz tego, czym się zajmują, chociaż plotki głoszą, że Cicada 3301 jest wybitnie zainteresowana Darknetem i podobno ich celem jest stworzenie nowej, anonimowej sieci komputerowej, co wyjaśniałoby ich obsesję na punkcie kryptografii. Dlaczego to robią? Być może jest to związane z faktem, że przeprowadzone w ubiegłych latach przez FBI ataki na sieć TOR rzucają cień wątpliwości na skuteczność tego rozwiązania i stawiają pod znakiem zapytania naszą faktyczną anonimowość w niższych poziomach internetu. Ale czy tak jest naprawdę? Póki co niczego nie jesteśmy pewni w stu procentach i być może nigdy się tego nie dowiemy.


@edit
Aktualne zagadki i poszlaki, o których mi wiadomo, znajdują się na stronach:
http://cicada3301.org/liber/
http://1033adacic.org/
http://cicada.cf/
http://414.org/?wtcalc=3301 (nie mam pewności, czy to nie przypadkiem fake)
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Reklama AdSense
#2
Nid, krócej się nie dało? Temat jest ogromny, a to, jak go opisałeś, nie oddaje nawet 1% z tego, co jest w tym ciekawe. Mocno to zarysowałeś, ale nie wiem, czy kogokolwiek zaciekawiłeś. Tekst jest ok, jest poprawny, ale nie grasz na czytelniku tak, żeby go tym jakoś ująć plus jeszcze, jak wspomniałem, za krótko. Ale i tak gratuluję, bo temat kompletnie olany przez większość ludzi w Polsce :]
Odpowiedz
#3
Hell, ale wiesz, że tak na serio to ten wpis był robiony na szybko i tylko na daną chwilę, gdy był ponowny hype na Cicadę, by można go było wrzucić na wypok i zrobić trochę ruchu na stronie? :p
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
#4
To się słabo udał :D
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziewczyna, która nienawidziła mężczyzn... LissLady 0 2,417 06-04-2014, 20:52
Ostatni post: LissLady

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości