Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Ile jest demokracji w demokracji?
Zawsze zastanawiałem się, dlaczego przed każdymi wyborami pojawiają się opinie, że oddanie głosu jest obywatelskim obowiązkiem, że ten, kto czegoś do urny nie wrzuci nie ma prawa nazywać się dobrym obywatelem, a jeżeli już tak niecnie postąpił, to nie ma prawa krytykowania rządu, w którego wyborze nie chciał maczać palców. Ja właśnie tak zrobiłem i mam teraz nieprzyjemną świadomość, że jeśli wybrany głosami innych polityk oświadczy, że dwa razy dwa równa się pięć, to muszę to przełknąć, położyć uszy po sobie i poprawić tabliczkę mnożenia. Powiedzieć, że coś mi tu śmierdzi, nie mam prawa – wszak nie głosowałem.

No dobrze, niech tak będzie, nie takie idiotyzmy przełykałem jak indyk kluski, ale wrodzona podejrzliwość kazała mi zastanowić się, kto ma jakiś interes w robieniu tego całego cyrku wokół wyborów, tej atmosfery czyniącej z głosowania moralny obowiązek. Prawo głosu dla każdego to ważny element demokracji. Ważny, ale nie jedyny. Nawiasem mówiąc ten element odrzuca mnie od demokracji, bo jakoś nie mogę uwierzyć w mityczną zbiorową mądrość powstałą z połączenia ignorancji jednostek, ale mniejsza z tym. Co jeszcze jest składnikiem demokracji.

Ważniejszym od prawa głosu jest jednakowy stosunek państwa do własności prywatnej. Już słyszę gromki krzyk: „Własność prywatna jest święta i wara państwu od niej!”. Przepraszam, a podatki? Jest to bądź co bądź zabieranie przez państwo części zysku, czyli własności prywatnej. Działa tu znana zasada, że każdy człowiek ma tendencję do rozumienia zasad ogólnych przez pryzmat swojej prywatnej sytuacji i widzi oczyma duszy jak państwowy urzędnik zabiera mu to wspaniałe metalowe pudełko na kołach... chyba to się nazywa samochód. O podatkach nie myśli, bo zwykle nie pojawiają się nawet na jego koncie, są przelewane poza zasięgiem wzroku, a czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Mimo to jest to konfiskata wartości prywatnej, na która ludzie rozsądni się godzą, bo tak działa państwo, ale czy ta konfiskata dotyczy równo wszystkich?

Rzecz jasna nie. Wielkie koncerny, duże firmy, zwłaszcza zagraniczne, maja zdolnych prawników i tyle możliwości transferu zysków, że płacenie podatków uważają za frajerstwo. Państwo może im pogrozić palcem. Do Kowalskiego dobierze się komornik, koncern już na początku ma przyznane ulgi podatkowe, bo stwarza nowe miejsca pracy, inwestuje i tak dalej. Może mam lekką paranoję, ale gdy jakiś członek rządu ogłasza, jakim to dobrodziejstwem dla ludzi jest przeniesienie przez dużą firmę produkcji do naszego kraju, to na myśl przychodzi mi takie uzasadnienie: „W porządku, firma nie da dużo wpływów do budżetu, ale z szeregowych pracowników wyciśniemy wszystko do ostatniej złotówki”, poza tym firma, która się do nas przeniosła, równie łatwo może się wynieść. Co ci Polacy chcą, żebyśmy płacili podatki? Jest wiele krajów, gdzie możemy nie płacić, przestańcie nas denerwować.

Następnym ważnym elementem demokracji jest równość obywateli wobec prawa. Tu pozostaje się tylko uśmiechnąć. Wyobraźmy sobie narąbanego księdza proboszcza, który spowodował wypadek i przysłowiowego Kowalskiego który uczynił to samo, pokiwajmy głową i zamknijmy temat.

W tym momencie wiadomo, dlaczego prawo wyborcze traktuje się jak coś wspaniałego, cudownego, jedynego i robi się wokół każdego głosowania taki cyrk. Gdybym miał do sprzedania samochód w którym otwierają się tylko jedne drzwi, to też bym do znudzenie demonstrował te drzwi właśnie, odwracając uwagę potencjalnego kupca od pozostałych.

Poza tym wydaje mi się, że jeśli nawet demokracja ma być lekiem na całe zło świata, to powinno się co jakiś czas powtarzać znaną formułkę, że każdy lek niewłaściwie stosowany... cholera, ale z kim to by trzeba było skonsultować?
Odpowiedz
Reklama AdSense
« Starszy wątek | Nowszy wątek »