Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Stalker
Pytanie dotyczy mojego jedynego tekstu – Leacerii.

Jeżeli ktoś to w ogóle czyta, to to w tym wątku będzie lekki spoiler co do wydarzeń.

Zastanawiam się nad nazwą grupy ludzi, rasy...

Grupa ta umiejscowiona była by w innym wymiarze niż ten którego dotyczą aktualnie wydarzenia w tekście. Wymiar ten stanowiło by bezludna i nieskończenie wielka pustynia, z licznymi zagrożeniami i niebezpiecznymi miejscami. Członkowie charakteryzowali by się potężną mocą magiczną, dużym okrucieństwem, nie odczuwali by żadnych emocji – mimo tego byli by bardzo inteligentni i pomysłowi. Posiadali by jedną podstawową cechę, jaką byłą by możliwość szybkiego przenoszenia się między wymiarami – opłacone było by to jednak dużymi stratami energii a nieraz nawet życia.

Moje pytani jest czy w odniesieniu do takiej grupy ludzi mógł bym użyć określenia stalkerzy, stalker? Czy jest ono już przypisane do konkretnego charakteru, cech postaci?
Crax, do poprawek marsz! ~ Nawka
Odpowiedz
Reklama AdSense
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stalker_(p..._fikcyjna)

Według tego opisu, to akurat by pasowało.
Crax, do poprawek marsz! ~ Nawka
Odpowiedz
Myślę, że równie dobrze możesz nazywać ich Stalkerami tak po prostu, bez nawiązywania do bycia prześladowcą, jedynie jako rasę zwącą się/ zwaną Stalkerami. Ale co ja tam wiem. :P
Konwencja jest po to, by ją łamać.
A jak się komuś nie podoba, niech spada na drzewo i wróci, gdy zrozumie swoje zachowanie.
~Nidrax
Odpowiedz
Ja na twoim miejscu uważałbym z określeniem stalker – obecnie w popkulturze, a już zwłaszcza w fantastyce, słowo zagarnięte jest raczej dla wszelkiej maści bohaterów i zbieraczy umieszczonych w światach postapo, dzięki książkom Strugackich, a przede wszystkim bazujących na niej Stalkerze i Metrze, które zresztą są wymienione w wrzuconym przez ciebie linku. Po prostu musisz brać pod uwagę, że dzisiejszy czytelnik czytając stalker będzie widział właśnie coś takiego. Nie wiem ile wspólnego z postapokaliptycznym zbieraczem śmieci ma twoja rasa pustynnych, potężnych, międzywymiarowych magów. Poszukałbym innej nazwy, ale to oczywiście twój wybór.
Odpowiedz
Stalker za bardzo jest ''ziemskie''.
Lepiej by było jak byś to słowo przerobił na przykład ''Stalkerex'' czy coś:P
Odpowiedz
Reklama AdSense
Drax, nie obraź się, ale beznadziejne jak większość rosyjskobrzmiących słów utworzonych przez hamerykanów przez dodawanie do wszystkiego końcówki -nik
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Stalker ma swoje unikalne znaczenie. Mało tego: powoli zagnieżdża się w języku polskim. Jakiś czas temu spaliła mi się żarówka i rozświetlałem pokój telewizorem. Mignął mi jakiś program informacyjny, "Uwaga" chyba, gdzie reporter nie używał już terminu prześladowca a właśnie "stalker". A skoro nawet polska telewizja, która jest tysiąc lat za rzeczywistością, podłapała temat, to znaczy, że zagarnęliśmy słowo do naszej kultury i nawet do końca o tym nie wiedzieliśmy. Z mojego punktu widzenia, to ogranicza twoje pole do popisu. Bo siłą rzeczy nazwa rasy powinna mniej lub bardziej odpowiadać znaczeniu.

Typowy prześladowca ma rozpieprzyć ci życie, a nie je odebrać. Ma najebane w głowie jak Epon w pracy inżynierskiej. To niespecjalnie ma się do dumnej rasy bez emocji z żądzą mordu w oczach. To bardziej czysty fanatyzm. Ciemnota i własna, pokręcona wizja. Mieszanie w czyimś życiu, pojawianie się w odbiciu zwierciadła. Gaszenie świateł i szczekanie psa na podwórku. Poza tym przyjęło się, że stalkerzy to soliści.

Jeśli czujesz, że wizja pokłada się ze stereotypem stalkera – idź na całość. Ale jeśli nie, to równie dobrze możesz nazwać ich "hydraulikami" albo "gośćmi od pizzy". Nie ma sensu marnować pomysłu, nadając rasie nazwę, bo brzmi fajnie, ale nijak ma się do rzeczywistości.

Zresztą. Jest tylko jeden prawdziwy stalker.
[Obrazek: StalkyStalker_zps4c303b4a.png]
Lubię Tytanica. Moim ulubionym bohaterem była góra lodowa.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości