Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
[oddzielony] Krzyk oka, patrzącego na Polskę
Dopóki na ministrów będzie się wybierać tępych ale wiernych "swoich" ludzi zamiast znających się na danej dziedzinie specjalistów to lepiej nie będzie.
Eorth znajduje się w tym miejscu gdzie śpią wszystkie smoki
Odpowiedz
Reklama AdSense
Temat jest oddzielony, więc czuję się zwolniony z mojego postanowienia o nie wypowiadaniu się. Zresztą, zrobiło się ciekawiej i bardziej kulturalnie.

Nidrax ma rację, moją główną myślą było pokazanie, że pieniądze w budżecie państwa nie biorą się znikąd, a konkretnie trafiają tam prosto z kieszeni obywateli.

Pisząc o "bogactwie, który bierze się z pracy, a nie z decyzji urzędników" chciałem też podkreślić, że duża część urzędników państwowych jest niepotrzebna, a wręcz szkodliwa. Mają oni wpływ na bogactwo obywateli, ale jest on ujemny (im większa biurokracja, tym mniejsze bogactwo). Gdyby zostawić ludzi w spokoju, to spokojnie by sobie dali radę. Jeżeli ktoś byłby na przykład górnikiem i ciężko by pracował, to może nie stałby się super bogaty, ale miałby na utrzymanie siebie i swojej rodziny.

Komentarz Wilka tak bardzo wytrącił mnie z równowagi, ponieważ pokazał w jaki sposób niektórzy z nas myślą. Jest źle, więc państwo musi zrobić coś, żeby było lepiej. Problemem jest to, że to nasze patologiczne państwo jest źródłem tych problemów. Dopóki nie przestaniemy wierzyć, że moglibyśmy drastycznie ograniczyć kompetencje państwa i świat się nie skończy, nic się nie zmieni. Cytując klasyka: "Z pijawkami walczy się przez osuszenie bagna, a nie przez łapanie ich za ogony".

Jak się osusza bagno politykom? Im więcej pieniędzy przepływa przez państwo, tym więcej jest miejsca na patologie i oszustwa. Zmniejszenie przychodów (podatki) oraz wydatków (Prywatyzacja spółek państwowych, służby zdrowia, szkolnictwa, ograniczenie biurokracji itp.). Wielu z nas narzeka na jakość usług dostarczanych nam przez państwo, ale rzadko jesteśmy w stanie pomyśleć o jakiejś realnej alternatywie.

Podsumowując, nie można liczyć na to, że nagle politycy przestaną kraść i oszukiwać, trzeba im to uniemożliwić, lub chociaż zmniejszyć skalę tych działań. Niestety, chociaż wciąż dowiadujemy się o kolejnych przekrętach, to bardzo niewielka część społeczeństwa jest za "osuszeniem bagna" (sporą zasługę mają tu nasze "niezależne" media). Osobiście wierzę, że to jedyna droga.
Odpowiedz
Ja jeszcze dodam odnośnie wypowiedzi Wilka taki cytat: "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił." Mimo, że wypowiedziany w 18 wieku aktualny do dziś.
Eorth znajduje się w tym miejscu gdzie śpią wszystkie smoki
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »