Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Krzyk oka, patrzącego na Polskę
Słowo wstępu.Postanowiłam sobie, że moja "twórczść" liryczna tzn. (wierszyki, rymowanki itd.:)) na tym forum ograniczą się przede wszystkim do tematyki narodowo-politycznej. Wiem, wiele osób postrzega to jako absolutne nudy, no trudno. Na razie skupię się na poezji, gdyż na dłuższe formy nie znajduję czasu;/, mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości się to zmieni. W tym duchu chcę wam przedstawić mój nowy utworek, bardzo proszę o komentarze, oceny, krytykę. Jak zwykle skupiłam się na treści a nie na formie. Rymy są dziwne i poszarpane :)

Krzyk oka, patrzącego na Polskę:

Patrząc przez okno,
Widzę mury,
które runąć miały
a stoją i będą stały

Widzę ludzi, co leżą
a stać powinni,
na straży wolności
a są bezczynni

Widzę młodzież i dzieci
ojczystej mowy
okrutnie pozbawione
historii, tradycji nienauczone.

Widzę pałace, pomniki,
wrogom stawiane.
Ulice służalczo,
bezmyślnie nazwane.

I już nic nie widzę,
bo oczy zamykam,
oślepione miernotą.
Do marzeń umykam.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Ten wg mnie ze wszystkich twoich forumowych wierszy najlepszy miło się czyta tylko w przedostatniej zwrotce zmieniłabym "nazywane" na "nazwane" dla lepszego rytmu. :p
"W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem" – Ferdynand Kiepski
Odpowiedz
Dziękuję za tę uwagę, myślę że masz rację. Poprawka została już wykonana :)
Odpowiedz
(07-04-2015, 11:56)Nicole napisał(a): Widzę młodzież i dzieci
ojczystej mowy
okrutnie pozbawione

Jakie mury masz na myśli? Może lepiej, by już żadne mury nie musiały runąć? Któż to taki, kto miałby o tę wolność walczyć, a nie walczy? Komu służymy? Gdzie w Polsce pozbawia się dzieci mowy ojczystej albo prawa do historii i tradycji? Kogo masz na myśli, mówiąc 'miernota'?
Jestem z Warszawy, moja ciotka była w AK i walczyła w powstaniu. Nie chciałabym, żeby kiedykolwiek musiała powtórzyć się taka historia. Nie wiem, ile masz lat, ale o niewoli raczej pojęcia nie masz. Poza tym, dlaczego świętego symbolu używasz jako swojego avatara?
Nie znam się na poezji i nie potrafię jej oceniać, ale ten wiersz, to taka prosta rymowanka nie najlepszych lotów. Nie potrafię pisać poezji, jednak coś takiego chyba potrafiłabym stworzyć.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Tak w kwestii stosowania pewnych symboli narodowych, o czym wspomniała Nawka, to przypomniał mi się kabaret Limo:
https://www.youtube.com/watch?v=zKJv9_OJ6po
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Primo, chodzi o odniesienie do Kaczmarskiego – "A mury runą, runą. I pogrzebią stary świat!" bo chcesz tego czy nie, ale faktem jest że żyjemy w postkomunie!

Secundo, o wolność powinni walczyć wszyscy bez wyjątku, ale szczególnie elity, czyli inżynierowie, lekarze, prawnicy, nauczyciele i inni intelektualiści, którzy podtrzymują ducha narodu. To jest ich powinność, ale niestety zamiast ją wykonywać wolą emigrować za mamoną.

Tertio, pytasz komu służymy? Kapitałowi zachodniemu. Korporacjom.

Quatro, dzieci są pozbawiane "mowy i tradycji" w szkołach. Mam znajomych, którzy lepiej i sprawniej posługują się angielskim i niemieckim niż polskim! Miernot jest pełno, ponieważ tak szkolą nasze szkoły. Liceum "ogólnokształcące" to fikcja!

Quinto, bardzo się cieszę, że Twoja ciocia walczyła w powstaniu. Nie należy jednak spoczywać na laurach przodków, lecz samemu walczyć o lepszą Polskę! Brzmi banalnie, ale tak jest.
Co do avatara to jest to symbol uświęcony krwią Polaków i wszyscy możemy się z nim utożsamiać.

Ten wiersz, to faktycznie taka prosta rymowanka, nie aspiruję do poziomu Mickiewicza :D
Odpowiedz
Reklama AdSense
OK, dzięki za wyjaśnienia. Widzę jednak pewien brak konsekwencji. Niby dostrzegasz problem i w swoim komentarzu wręcz nawołujesz do czynu, a w wierszu czytamy, że zamykasz oczy i uciekasz w świat marzeń. W ten sposób nic nie zmienisz :)
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Jestem nowy na forum, ale spróbuję zdobyć się na szczerość.

(15-04-2015, 18:33)Nicole napisał(a): Ten wiersz, to faktycznie taka prosta rymowanka, nie aspiruję do poziomu Mickiewicza :D

Nic dodać, nic ująć.
Tragiczna niekonsekwencja w interpunkcji.
Rymy okropne, częstochowskie, najgorszego sortu. Rytmu brak.

Uczono mnie, że wiersz to forma drobna z maksymalnie nagromadzonym znaczeniem w minimalnej ilości słów. Nie jest to sztywna zasada, ale jednak przewodnia.
Tymczasem:

Cytat:I już nic nie widzę,
bo oczy zamykam,

Cytat:Patrząc przez okno,
Widzę mury

To co można wyrazić w jednym słowie, zaśmieca po dwa wersy.
Nie podejrzewam, by ktoś na tym forum wymagał "Mickiewicza", ale warto narzucić sobie kilka podstawowych wytycznych i zacząć kombinować. Pisanie wierszy można fajnie poćwiczyć: bierzesz na warsztat rozdział książki, którą aktualnie czytasz – może być nawet kilkadziesiąt stron – i mówisz sobie: "streszczę go w ośmiu wersach" i bierzesz się do roboty. Bo jak będziesz pisała "jak leci", to zawsze będzie kończyć się na takich połamańcach:

Cytat:okrutnie pozbawione
Odpowiedz
Odniesienie do Kaczmarskiego bardzo dobre. Uważam, że wiersz byłby naprawdę ładny, bez trzeciej zwrotki. Trochę w niej przesadzasz,
Cytat:Widzę młodzież i dzieci
ojczystej mowy
okrutnie pozbawione

poza tym nie jest za dobrze ułożona. W czwartej zamieniłbym „i” na przecinek – byłoby płynniej. A, no i tytuł, jakoś nie przypadł mi do gustu. Wydaje mi się zbyt patetyczny. Może po prostu „Widzę”? Bo ja, niestety – też widzę to, co ty.

I wcale nie uważam, że są to nudy.:)
Hotlinkowałem w sygnaturze, więc Najjaśniejszy Pan Moderator usunął mi podpis

Może by Najjaśniejszy Pan nie ściemniał w mojej sygnaturze i nie podmieniał moich linków.
tomaszkuza.pl
Odpowiedz
Tak na początek. Jak widzę Kaczmarskiego i Mury obok siebie, to bardzo często trafia mnie szlag. Nie dlatego, że nie lubię, wręcz przeciwnie, uwielbiam. Po prostu większość ludzi interpretuje "Mury" opierając się na kontekście historycznym (Solidarność itp.), co nie do końca ma sens. Nie jest to po prostu temat tej piosenki. Ale u Ciebie jest w miarę spoko, w końcu tylko się odnosisz do innego tekstu, który budzi pewne skojarzenia, i działa to całkiem nieźle.

Wracając do wiersza. Pomijam sprawę zgodności z poglądami podmiotu lirycznego. Ogólny przekaz mnie nie zachwycił. Jeżeli próbowałaś coś ważnego przekazać, to do mnie to nie dotarło. Z takich rzeczy bardziej technicznych, jest dla mnie zbyt mało poetycko. Trochę zbyt mało rytmu, trochę zbyt prosta forma.

Chciałbym tylko dodać, że zachęcam do nie zniechęcania się. Trening naprawdę może dużo zmienić. Mi co prawda nie wychodzi, ale tak słyszałem :P. Polecam też zajrzeć do klasyków, ja na przykład bardzo lubię Staffa.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »