Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Ukraina
I
Jak tam dzisiaj było?
Co się dzisiaj tam zdarzyło?
W telewizji wielki huk, wybuch, zamach, krach
Wielki kocioł, multum barw, zamęt, zgliszcza
Coś tam piszczy, coś tam kwiczy, coś tam ryczy
Zarzynane, patroszone i zgwałcone krzyczy:
-Chwyć swe życie, w własne dłonie
i nie puszczaj. Żyj! Uciekaj! Biegnij!
Tu u kresu kraju, kontynentu, świata
czujesz świst azjatyckiego bata-

Tutaj ich kochamy, wspominamy
Tam nie znamy, zabijamy!
Giń, umieraj, łatwiej będzie!
Niech żyje Spokój !
–-–-–-–
My ich przecież nie sprzedajemy,
Lecz za darmo oddajemy
Niech żyje Spokój!
–-–-–-–
II
To my ich zabijamy
krew tysięcy na dłoniach mamy
I w sklepie i w urzędzie
Po prostu wszędzie
Kary śmierci nie mamy
A sami ją wypełniamy
Bezsilnością, niemocą
Gwałcimy nocą
Słowem, obrazem
Dusimy ich gazem
Telewizję oglądamy
A im domy podpalamy
Drzemkę małą sobie utniemy
A im życie co dzień kradniemy
Gdy w lenistwie kwitniemy
Im dzieci mordujemy
U nas zwykła wegetacja
A u nich dekapitacja
To Ty jesteś mordercą,
Bezlitosnym katem, krwiożercą!
Niech żyje Spokój!

Proszę o opinie to mój debiut

Proszę o opinie to mój debiut
Odpowiedz
Reklama AdSense
Jeżeli czytam wiersze, to zazwyczaj zwracam uwagę jak one brzmią po wypowiedzeniu. U Ciebie wychodzi to różnie, czasem brakuje rytmu. Szczególnie w zwrotkach późniejszych niezbyt dobrze to wygląda. Najbardziej mi się podoba zwrotka pierwsza, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę. Wersy nie są w niej takie krótkie (co pozytywnie wpływa na brzmienie) i rymy nie są takie banalne. Natomiast w dalszej części trochę to przypomina rymowankę, kilka losowych wyrazów z podobnymi zakończeniami.

Jeszcze tylko mała rzecz, bardzo nie podoba mi się treść. Rozumiem, że ostatnimi czasy istnieje pewna moda na "łączenie się w bólu z Ukrainą" oraz na zachęcanie do czynnego ingerowania w konflikt na wschodzie, ale to nie jest dla mnie. Ten wiersz trochę wygląda jakby był napisany na przemówienie dla Naszego Kochanego Prezydenta. Wyjątkiem jest pierwsza zwrotka, która jest spoko.
Odpowiedz
:( avatar trochę mnie wk... zirytował. Czy to ten kot? – http://www.tvp.info/19099690/dla-paru-la...e-przezylo
W takim razie, czy to nie jest gloryfikowanie głupoty ludzkiej?

Cytat:Chwyć swe życie, w własne (we własne) dłonie

Niech żyje Spokój (zbędna spacja) !

Brak zdecydowania – raz jest rym, a raz go nie ma. Lepiej byłoby zachować formę wiersza białego.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Wszędzie ta Ukraina.... I z tego co zrozumiałem to mam się litować nad biednymi Ukraincami bo tam wojna i się zabijają? Jak w zeszłym roku ten burdel się zaczął to mój znajomy z pracy też Ukrainiec skakał z radości, jak widział co się na Majdanie dzieje mimo, że ludzie ginęli po obu stronach, więc sorry, ale jestem na nie.
Eorth znajduje się w tym miejscu gdzie śpią wszystkie smoki
Odpowiedz
Kriger, Ty nie masz tu oceniać sytuacji politycznej, tylko wiersz. Co ma do tego twój znajomy? On się zna na wierszach?

A teraz na temat utworu. Jak już krótko nadmieniłem, denerwujące są te rymy. Mogget wspomniał też o braku rytmu. Te dwa mankamenty utrudniają płynne czytanie i psują efekt. Tematyka – ostatnio dużo na naszym forum wstawek o Ukrainie, ale wiersz jest czymś nowym (albo ja czegoś nie zauważyłem). Mamy bowiem opowiadania, których akcja rozgrywa się właśnie tam. Nie twierdzę jednak, że temat jest już oklepany i że sięgnięcie po niego jest błędem – to mi absolutnie nie przeszkadza. Treść – tu gorzej; trudno się połapać kto jest podmiotem lirycznym. Najbardziej sensowny nasuwa się wniosek, że podmiotem jest naród polski, ale jak rozumieć słowa "Tutaj ich kochamy, wspominamy. Tam nie znamy, zabijamy!"? Przecież my, jako naród polski, nikogo nie zabijamy. W sumie odniosłem wrażenie, że podmiot liryczny oskarża siebie o brak działania, że jego zbrodnią jest niereagowanie – wszystko w imię 'spokoju'. Jednak taka pasywność nie może być gorsza od aktywnego brania udziału w walkach – nie dajmy się zwariować! Ingerowanie w sprawy innego państwa jest zawsze skazane na krytykę. Nigdy bowiem nie wiadomo, co z tego wyniknie, czy pomoc udzielana jakiemuś ugrupowaniu nie okaże się błędem. Tak właśnie stało się z Ukrainą. Popieraliśmy te ruchy wyzwoleńcze, tę ich rewolucję? A teraz się okazuje, że do głosu dochodzą banderowcy. Obalony został jeden reżim na rzecz drugiego reżimu – takie jest moje zdanie. Zatem podmiot liryczny jest w błędzie i przede wszystkim przejawia brak konsekwencji.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Bardzo dziękuję za te opinie, aby zwiększyć czytelność i może trochę polepszyć odbiór zmieniłam nieco strukturę. Chodziło mi tylko o podkreślenie obojętności i braku konsekwencji polskiego rządu, nie robiąc nic wspieramy Putina! A mój avatar jest moim zdaniem kwintesencją bezsensownego morderstwa.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Nie robiąc nic, wspieramy Putina, interweniując, strzelamy sobie w kolano, albo i nawet w głowę.
Odpowiedz
Po mojemu jest to bardziej rap, niż poezja. Rymy są za szybkie i zbyt rymowane(:D), duża ilość wykrzykników również razi. Nie jestem specem od poezji, jednak tu wyraźnie widać, że przydałoby Ci się więcej ćwiczeń.

O Ukrainie się nie wypowiem, gdyż tematy polityczne mi powiewają.
Odpowiedz
Ej Tank robisz offtopic dyskutuj sobie proszę na ten temat w wydzielonym wątku, bo twoje gimbusiarskie podejście do sprawy mnie powala.
Co do samego wiersza. W dziedzinie poezji raczej nie jestem ekspertem. całość jak dla mnie średnia. W pierwszej części rewelacyjny rytm, natomiast w drugiej za dużo oczywistego dramatu co w połączeniu z lekko częstochowskimi rymami daje ciut komiczny efekt. Mam tu na myśli zwłaszcza ten fragment:
"Telewizję oglądamy
A im domy podpalamy
Drzemkę małą sobie utniemy
A im życie co dzień kradniemy
Gdy w lenistwie kwitniemy
Im dzieci mordujemy
U nas zwykła wegetacja
A u nich dekapitacja
To Ty jesteś mordercą,
Bezlitosnym katem, krwiożercą!"
który pomimo, że rozumiem co chciałaś przekazać i jestem jak najbardziej za, sprawia, że mimowolnie się uśmiecham. Ale chyba idziesz w dobrym kierunku, praktyka czyni mistrza czy coś w tym rodzaju. :)
"W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem" – Ferdynand Kiepski
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości