Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Terry Pratchett
Dwa dni temu zmarł Terry Pratchett. Fakt bardzo smutny dla czytelników jego książek, włączając mnie. Z tej okazji chciałbym zapytać was czy znacie jego książki i jeśli tak, to które są wasze ulubione (szczególnie jestem ciekawy książek spoza cyklu o Świecie Dysku, których nie czytałem zbyt wiele)? Ulubione postacie? Może ktoś ma ulubiony cytat, którym chciałby się podzielić?

Jeżeli chodzi o mnie, to bardzo lubię cykl o straży miejskiej, szczególnie za postać komendanta Vimesa i Marchewy. Seria o Śmierci też jest bardzo dobra. Tak samo cykl o Rincewindzie. Oczywiście niektóre książki spodobały mi się bardziej, oto kilka z nich: "Ciekawe czasy", "Straż nocna", "Kosiarz", "Eryk", "Piekło pocztowe".

Z cytatów przypomina mi się jeden bardzo prosty, ale jakże wymowny:
"Uciekam, więc jestem. A raczej uciekam, więc przy odrobinie szczęścia nadal będę" – Rincewind

Czytelnicy Pratchetta łączcie się!
Odpowiedz
Reklama AdSense
Mnie również bardzo zasmuciła śmierć tego mistrza, zwłaszcza że 66 lat to jeszcze nie taki zaawansowany wiek.

Jeśli chodzi o jego dzieła (a czytałam i wciąż czytam te ze Świata Dysku), to nie potrafię wskazać ulubionego, bo w każdym urzekło mnie coś innego i kiedy już zdawało mi się, że to, które przeczytałam, najbardziej mi się podobało, sięgałam po kolejne i zmieniałam zdanie. :) Moi ulubionym bohaterem jest Śmierć, który ma moim zdaniem – jak na ironię – ciekawe podejście do życia. Poza tym uwielbiam Marchewę i Vimesa, trio czarownic, a także wyczyny magów... w sumie to wszystko. :)

Trudno mi wskazać ulubiony cytat, bo praktycznie we wszystkich opowiadaniach Pratchetta, jakie czytałam, pojawiały się takie, które świetnie pasowały jako podsumowanie obecnego świata lub po też zabawne, trafna riposta. Ale w tej chwili nasunęła mi się pewna wymiana "zdań" magów:

– Yo!
– Yo!
– Uuk!

:)
Roboty nie wyrywają ludziom rąk, gdy tamci robią błędy w opowiadaniach, a Vetbacca – tak ~ Nidrax
Odpowiedz
Ciężko wskazać ulubiony cykl. Pratchet pisał naprawdę mega za***iście, potrafiąc bez problemu urzec czytelnika. Choć dawno nie czytałem (ostatnio gdzieś ze 3-4 lata temu), mogę śmiało powiedzieć, że w swojej kategorii jak dla mnie nie ma sobie równych. Każdego bohatera nie da się nie lubić, wszystkie historie są przemyślane. No, może jeżeli miałbym wybierać już ulubionych, to z pewnością Bibliotekarz i Kwestor. Chociaż Śmierć, Susan, Marchewa i Vimes też mieli to coś... jasna cholera, can't do.

Cytaty? Phie, nie pamiętam. Było tego mnóstwo. Poza tym ciężko cytować długie dialogi, które zawierają w sobie esencję Świata Dysku.
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
Pratchett pokazał nam, że fantasy może być nie tylko zabawne, a może być też świetnym lustrem w którym odbijają się ludzkie śmiesznostki i przywary. Z jego śmiercią kończy się pewna epoka. Ulubiony cytat? Nie umiem wybrać, ten człowiek był geniuszem i wszystko co napisał zasługuje na co najmniej stronę cytatów. Dla mnie zawsze będzie niedoścignionym wzorem.
Eorth znajduje się w tym miejscu gdzie śpią wszystkie smoki
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości