Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
[oddzielony] Kajko i Kokosz – Złoty puchar
Tak sobie z ciekawości zerknąłem i... dwie uwagi odnośnie terminologii:

Cytat:Wśród gęstego boru, nieopodal jeziora, dumnie wznosił się gród księcia Mirmiła. Mury wznosiły się na wysokość sześciu chłopa i zakończone były palisadą.
No to mur czy palisada? Jedno z drugim nie współgra.
(pomijam że jest tu paskudne powtórzenie)

Cytat: Ale niestety, ostatnimi czasy książęcy pałac zaczął się wydawać jego właścicielom jakoś dziwnie mały,
Określenie pałac jakoś nijak mi nie przystaje do mirmiłowego domostwa (dwór znacznie bardziej), no chyba że w tej adaptacji mieszka gdzie indziej niz zwykle.
[niedozwolony link]
Odpowiedz
Reklama AdSense
Cytat:No to mur czy palisada? Jedno z drugim nie współgra.

A co, jeżeli powiem ci, że na szczycie muru możesz mieć wzniesioną palisadę?
Z drugiej strony byłoby też dobrze, jakbyś dopisał kilka słów od siebie na temat samego tekstu.
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
Nie mógłbym bo tekst mnie na tyle nie zainteresował, żeby go całego czytać.

Cytat:A co, jeżeli powiem ci, że na szczycie muru możesz mieć wzniesioną palisadę?
Wtedy ci odpowiem, że palisada może się znaleźć co najwyżej na ziemnym wale, nie na murze. I tak to właśnie w grodzie Mirmiła wygląda.

[Obrazek: 1371730400_by_krzys_500.jpg]

Można się co prawda spierać co do definicji muru, ale to nie zmieni faktu, że słowo mur nasuwa konkretne skojarzenie, podobnie i palisada, a jedno z drugim nijak nie współgra.
[niedozwolony link]
Odpowiedz
(25-12-2014, 15:48)Vercenvard napisał(a):
Cytat:Wśród gęstego boru, nieopodal jeziora, dumnie wznosił się gród księcia Mirmiła. Mury wznosiły się na wysokość sześciu chłopa i zakończone były palisadą.
No to mur czy palisada? Jedno z drugim nie współgra.
(pomijam że jest tu paskudne powtórzenie)

Cytat: Ale niestety, ostatnimi czasy książęcy pałac zaczął się wydawać jego właścicielom jakoś dziwnie mały,
Określenie pałac jakoś nijak mi nie przystaje do mirmiłowego domostwa (dwór znacznie bardziej), no chyba że w tej adaptacji mieszka gdzie indziej niz zwykle.

Opowiadanie jest adaptacją komiksu. Zatem zobaczmy, jak to jest w oryginale.
Jak wyglądał gród:
[Obrazek: Bx437St.jpg]

I zbliżenie na mury:
[Obrazek: P5sVBjf.jpg]

Jeśli więc nie mamy tu do czynienia z kamiennym murem, to ja jestem chiński cesarz. A to na górze, to nie ostrokół? To nie jest obronna palisada? Przytoczę definicję palisady z SJP:
1. ogrodzenie z grubych, ostro zakończonych pali; ostrokół, częstokół
2. rząd pali wbitych dla podtrzymania mostu lub umocnienia zbocza, skarpy itp.
Drugą definicję pomijamy, bo nie mówimy tu o mostach i umocnieniach. Jeśli zatem na górze tego muru nie widać ostro zakończonych pali, to co tam niby jest?

A teraz w kwestii pałacu. Tu sprawa jest jeszcze prostsza, bo wystarczy powołać się na oryginalny tekst Janusza Christy:
[Obrazek: eR1MrFC.jpg]

Jeśli chcesz poprawiać 'sprawdzającego', musisz być pewny swoich informacji :P
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
(26-12-2014, 14:58)Vercenvard napisał(a): Nie mógłbym bo tekst mnie na tyle nie zainteresował, żeby go całego czytać.
Proponuję, by co do twoich tekstów ograniczyć się do podobnej postawy ;)
Jakieś duperele dwa wygarnąć i ani słowa więcej powiedzieć.
Odpowiedz
A ja bym ci proponował się łaskawie odwalić, bo po raz kolejny ni z gruszki ni z pietruszki wyskakujesz z jakimiś pretensjami. Jak trafię na tekst, który będzie mi się chciało komentować dokładnie, to skomentuję. Ja się od nikogo nie domagam, żeby komentarze zawierały taką a taką ilość znaków czy takie i takie uwagi (choć widzę że taka roszczeniowa postawa to na tym forum normalka). Ktoś coś uzna za stosowne napisać – fajnie, nie zechce – trudno, nie będę za nim ganiał po innych tematach i mu truł, że jego komentarze mi się nie podobają, jak ty to masz zwyczaju.

Cytat:I zbliżenie na mury:

Po pierwsze – To nie jest zbliżenie na mury, tylko na bramę. Znajdź zbliżenie na wał, w którym widać kamienie.
Po drugie – ostrokół nie ma prawa się znajdować na murze więc nawet jeśli tak było w komiksie, to wypadałoby to poprawić, bo jest zwyczajnie głupie, a w tekście pisanym nawet bardziej się rzuca w oczy ten zgrzyt niż na mało dokładnym obrazku. Jako historyk zgrzytam zębami jak trafiam na coś takiego :P

Co do pałacu – no to Christa pokpił sprawę, w takim razie się nie czepiam.
[niedozwolony link]
Odpowiedz
Reklama AdSense
(28-12-2014, 13:27)Vercenvard napisał(a): Po drugie – ostrokół nie ma prawa się znajdować na murze więc nawet jeśli tak było w komiksie, to wypadałoby to poprawić, bo jest zwyczajnie głupie, a w tekście pisanym nawet bardziej się rzuca w oczy ten zgrzyt niż na mało dokładnym obrazku. Jako historyk zgrzytam zębami jak trafiam na coś takiego :P

A od kiedy, kundwa fantasy jest powieścią historyczną? Jeśli Christa by sobie wymyślił ostrokół na chmurach, to ostatecznie nie twoja w tym brocha, by to kwestionować, skoro opowieść nie jest osadzona w realiach historycznych. Stu jedynie odwzorowuje czyjąś wizję w formie pisanej, więc przywalanie się do niego o nieścisłości jest tym większą głupotą. Tak jakbyś się przyczepiał do rozlewających się zegarów w napisanym przez kogoś opisie obrazu Salvadora Dali :p
[Obrazek: db_DALI0011.jpg]
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Cytat:A od kiedy, kundwa fantasy jest powieścią historyczną?

W jakim jesteśmy dziale, przepraszam bardzo?

Opowiadania o przygodach, osadzone w realnym świecie.

Poza tym nawet w fantasy, jeśli się opieramy na realnym świecie, wypada jednak przy tak podstawowych sprawach starać się go jako tako odwzorować. Sam jestem przeciwnikiem kurczowego trzymania się realizmu np w opisach walk, ale bez przesady.
[niedozwolony link]
Odpowiedz
(29-12-2014, 13:32)Vercenvard napisał(a): Sam jestem przeciwnikiem kurczowego trzymania się realizmu np w opisach walk, ale bez przesady.

Tak, bo dobra walka nie może się obyć bez latania w powietrzu i efektywnych wybuchów z miejsca, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę wziętych.
Tyle, że nie. Walki raczej powinny być jak najbardziej realne jeśli chodzi o przedstawiające je postaci.

Wracając jednak do dyskusji: Stu nie tworzy tego świata od podstaw. Palisada na murze nie jest jego wymysłem. Co jak co, ale trzyma się realiów świata przedstawionego. Proponuję zażalenie wysłać do autora komiksu, a nie do autora opowiadania NA PODSTAWIE KOMIKSU, a nie INSPIROWANEGO komiksem.
Say farewell to this predestined world.
Odpowiedz
(29-12-2014, 13:32)Vercenvard napisał(a):
Cytat:A od kiedy, kundwa fantasy jest powieścią historyczną?

W jakim jesteśmy dziale, przepraszam bardzo?

Opowiadania o przygodach, osadzone w realnym świecie.

Poza tym nawet w fantasy, jeśli się opieramy na realnym świecie, wypada jednak przy tak podstawowych sprawach starać się go jako tako odwzorować. Sam jestem przeciwnikiem kurczowego trzymania się realizmu np w opisach walk, ale bez przesady.

W większości przypadków trudno jest jednoznacznie określić gatunek powieści. Np. jeśli piszemy o wampirach, to czy to jest fantasy, czy horror? A jeśli piszemy o młodym człowieku, który ciężko znosi trudy wojny, to mamy do czynienia z powieścią wojenną, sensacyjną czy psychologiczną?
Ja mogę w jednej chwili przenieść to opowiadanie do fantasy, ale za chwilę ma forum może się pojawi kolejny użytkownik, który zacznie udowadniać, że trzeba stworzyć dział "Bajki" i tam przenieść tekst. W ten sposób możemy się bawić bez końca.
Stwierdzam więc ostatecznie, że to jest opowiadanie przygodowe z elementami fantasy.
I co teraz?
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »