Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Programowanie
(Nie wiedziałem gdzie to umieścić, więc wstawiam tutaj)

Co z tym programowaniem?
Od czego zacząć, czyje publikacje polecacie, który język?
(Może macie jakieś własne poradniki)

Dotychczas miałem do czynienia z:
– Html (wiem, że jest tylko językiem znaczników)
– Forth i Lua (na potrzeby gry)

Obecnie interesuje mnie język C++
W tym celu czytam:
http://xion.org.pl/productions/texts/cod...atutorial/

Przy okazji:
Co na temat matury z informatyki?
Jakie są wymagania na kierunki z tym związane?
Crax, do poprawek marsz! ~ Nawka
Odpowiedz
Reklama AdSense
Nie da się "polecić" języka bo są rożnie używane. Zależy od tego co robisz.
Co do publikacji jest masa książek o programowaniu w tym rożnego rodzaju Biblie języków.
C++, C i Java to podstawa, najpopularniejsze, najczęściej używane. Jak chcesz się zajmować stronami wypada znać javascript i php. Od grafiki masz OpenGl i pythona np.

Na maturę z infy trzeba zdać część teoretyczną i praktyczną. Teorii niewiele pamiętam co tam było, konwersja systemów liczbowych, jakieś podstawy o sprzęcie chyba, protokół IP być może.
Praktyczna zaś to trzy zadania, które choć można wykonać dowolnie, tak naprawdę są na Excela, programowanie i Accessa.
Odpowiedz
Czy matura z informatyki w ogóle jest potrzebna lub przydatna na na kierunki tego typu, czy wystarczy matematyka rozszerzona?
Odpowiedz
Bardzo przydatna. Raz, żeby się dostać a dwa, że wypada coś wiedzieć idąc na ten kierunek.
Odpowiedz
(03-11-2014, 17:17)Naxster napisał(a): Bardzo przydatna. Raz, żeby się dostać a dwa, że wypada coś wiedzieć idąc na ten kierunek.

Zależy od uczelni. Większość nie wymaga matury z informatyki, tylko jakiejkolwiek dodatkowej. Sam, mimo że szedłem na studiach na informatykę, to przy składaniu papierów dawałem wyniki z rozszerzonego hiszpańskiego, zamiast informatyki, bo miałem z niego o wiele więcej punktów ;)
Najlepiej po prostu wejdź na stronę interesującej Cię uczelni, jeśli już jakąś sobie upatrzyłeś i sprawdź, jak wygląda u nich rekrutacja.

Natomiast jeśli chodzi o część teoretyczną, to jak wspomniał Nax: jest przeliczanie systemów liczbowych, jest jedno zadanie z IP (klasy adresów, wyliczanie adresu sieci na podstawie hosta i maski, albo mogą połączyć to z przeliczaniem i dać przeliczenie adresu z postaci dziesiętnej na binarną).
Poza tym masz dwa albo trzy zadania z algorytmów, które najczęściej polegają na napisaniu algorytmu w postaci pseudokodu, który wykona określoną czynność. Pojawiały się też pytania czysto teoretyczne, np. o metody sortowania elementów tablicy itp.

Ale to było, gdy ja zdawałem maturę rok temu, a o ile dobrze pamiętam, od tego czy przyszłego roku trochę się odnośnie matur zmieni.

Jeśli chodzi o języki, to jeśli chcesz wybierać wg. popularności , to tu masz listę:
[Obrazek: b9d94476e5.png]

Natomiast przyszłościowo: C++, JS+HTML5, C# i ewentualnie Java.
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Cóż, sam trochę zerkałem odnośnie rekrutacji na kierunki informatyczne w tym roku, więc dorzucę swoje trzy grosze.

Matura z infy jest kompletnie niepotrzebna xD matematyka+matematyka rozszerzona zdana dobrze i dostaniesz się wszędzie, nawet, jeśli nie wiesz czym jest komputer. Oczywiście, podstawy wiele pomagają (ja np. po miesiącu studiów dalej jadę na wiedzy, którą nabyłem ucząc się pod rozszerzenie z infy), ale nie w samym dostaniu się :P równie dobrze możesz zdawać fizykę, która była notowana na większości (jeśli nie wszystkich) uczelniach jakie sprawdzałem.
Najlepiej wybierz sobie te uczelnie, na których chcesz studiować, sprawdź punktacje a potem wybierz z tego to, co się opłaca i z czym się dobrze czujesz.
Niby to wszystko banalne lecz długo się uczyłem cieszyć z prostych rzeczy.
Całe dnie szare przyćmione żalem i narzekaniem gdy teraz na to patrzę ciężko mi uwierzyć.
Zawsze gdy wstaje czeka tu na mnie jakieś wyzwanie bo nieustannie mamy coś tu do odkrycia.
Nawet przegrane coś dają nam a więc idę odważnie i to, co dane mi biorę od życia.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Tego roczna matura z infornatyki (niestety) zmieniła sie i to bardzo.
Mam pytanie czy ktoś polecił bym mi jakiś podręcznik do nauki teoretycznej?

Programowanie w C++, co dalej wybrać, czego sie uczyć?
C, java, może całkowicie czegoś innego php, js? Jaki plan nauki polecacie?

Bazy danych, sql czy warto sie tego uczyć i dlaczego?

To na razie wszystko, dziękuje wszysykim za pomoc :)

Gorące pozdrowienia z Austrii, Vilach, Crax.
Odpowiedz
Jeżeli nauczyłeś się programować w C++, najlepiej z wykorzystaniem zaawansowanych technik programowania, czyli wszelkiego rodzaju wzorców programowych, to musisz się teraz zastanowić, co tak naprawdę chcesz robić i co ciebie interesuje, a także docelowego użytkownika.
Java jest w sumie dosyć... powiedzmy, trochę jak scyzoryk szwajcarski na sterydach. Większość narzędzi to jest overkill do rzeczy, których chcesz wykorzystać, a napisanie szybkiego kodu naprawdę ciężkie. Za to masz możliwość pisania jednej aplikacji na wszystkie platformy. Dorzuć do tego aplikacje webowe i w sumie możesz pisać niemalże wszędzie.
Niemalże wszędzie, bo jeżeli chodzi o sprzęt elektroniczny, to lepiej uczyć się C. Mam na myśli sprzęty nie-komputerowe. Aparatura medyczna, mierniki, komputerki akwariowe. Zazwyczaj C jest i tak kompilowane do postaci Assemblera (czyli ten najniższy poziom programowania) w takich przypadkach. W innych – to jest krok do tyłu, jeżeli chodzi o postać z C++. Ale za to masz szybki kod (który też ciężko napisać, bo musisz zawsze pamiętać o nieszczęsnej pamięci).
C# to tak trochę ulepszony C++ z domieszką Javy prosto ze stajni Microsoftu. W skrócie: szybki, dużo możliwości, spory support od Microsoftu, szeroka dokumentacja. Można w tym pisać ogrom rzeczy: aplikacje okienkowe, strony internetowe, gry. Pisze się fajnie, przyjemnie i miło, ale to już język wyższego poziomu od C++ i możesz mieć początkowo problemy z przyzwyczajeniem się do tego, że wiele rzeczy dzieje się poza twoim wzrokiem. Ceną są wymagane biblioteki po stronie klienta (te wszystkie .net i tym podobne)
PHP to strony internetowe. Tutaj za wiele nie powiem, bo nie miałem dużo z nim styczności i nie podoba mi się w żaden ludzki sposób.
Javascript? Strony internetowe po stronie klienta. Nawet idzie w tym robić aplikacje webowe i gierki odpalane na stronie, kiedyś taką jedną rozsyłałem po forum. Pisze się przyjemnie, dużo poradników, dodatkowych skryptów, możliwości. Obecnie jest boom na ten język, więc nie powinieneś mieć problemu w tej kwestii.
Python też nie jest najgorszym językiem, ma potencjał, ale nie przepadam za nim osobiście. Jak dla mnie ciut zbyt wysokopoziomowy, ale też można w nim robić takie rzeczy, że w pięty idzie. Kumpel napisał w nim fajną gierkę w kilka godzin, więc nie ma z tym problemu :)
Ruby? Nie powiem za wiele poza tym, że ciągle jest niedosyt na specjalistów z tego języka. Trochę kosmos dla mnie.
SQL jest do baz danych, jeżeli korzystasz z Javy, to będziesz musiał się go nauczyć. W C# masz bardzo ładny plugin, który zamienia funkcje w zapytania do bazy danych SQL. Niemniej warto znać podstawy, jeżeli chcesz coś z nimi kombinować.

Osobiście? Po nauce C++ albo w międzyczasie polecam C# i Javę, są relatywnie proste po poznaniu dużej rzeczy z C++. Później najlepiej byłoby liznąć trochę PHP albo Javascripta. Każdy z tych języków ma swoje plusy i minusy oraz sposoby wykorzystania.
Ale jeszcze lepiej byłoby, jakbyś sam przetestował języki, liznął każdego z nich i sam zdecydował, co jest dla ciebie najprzyjemniejsze. Uwierz mi, że nie ma nic gorszego od klepania kodu w języku, którego nie cierpisz ;)

Niestety, literatury nie mogę ci żadnej polecić do matury. Sam ani jej nie zdawałem, ani nigdy na oczy nie widziałem arkusza :P
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
Myślałem nad tym krokiem w tył do C...
Zwłaszcza że planowałem wyjść po za komputer, pobować się trochu płytkami stykowymi, mikrokrokontrolerami, arduino i te sprawy :) Tworzyć programy i łączyć je z czymś użytecznym...

Moja przygoda z C++ jeszcze nie skończona, wielu rzeczy nadal nie wiem albo nie rozumiem :v
Mocuje się w tej chwili z programowaniem objektowym.
Wzorce projektowe, coś tam już wiem...
Przy okazji ogarniam też algorytmy.

Jave i Sql może malutkimi kroczkami.
C#, pythona i inne narazie sobie odpuszcze...

Php, js poźniej :)

Co do Sql, jest to samodzielny język baz danych i tak należy się go uczyć, słyszałem jeszcze o tSql i czymś takim, cokolwiek to jest...

Z pomocą w nauce teori liczyłem raczej na Yamiego i Nida jako że mieli stycznoś z takimi podręcznikami itp...

Jeszcze raz Danke, za odpowiedź :)
Odpowiedz
Jeżeli idziesz w tę stronę, to jak najbardziej język C. Ale przydałoby się uzupełnić naukę języka C dodatkowo Assemblerem, językiem niskiego poziomu. Nierzadko wykorzystywany jest w mikrokontrolerach zamiast C (bo C i tak jest kompilowane do ASMa, a pisanie kodu od razu w ASMie pozwala ci pominąć kilka kroków :P)

Język C++ jest naprawdę obszerny, jeżeli chodzi o zawartość. Liźnij sobie trochę artykułów o najnowszej wersji C++11 i C++14 (ale ważniejsze C++11, tutaj sporo ciekawych mechanizmów weszło). Polecam ku temu "Język C++ – Kompedium wiedzy" Bjarne'a. Tylko e-book, jakieś 1250 stron^^ Haczyk jest taki, że musisz znać dobrze podstawowe mechanizmy języka i wiedzieć co nieco o technikach programowania, ale wciąż można dużo rzeczy wyczytać. Dodam, że autorem jest człowiek, który w sumie zapoczątkował język C++, a lektura jest niezwykle przejrzysta i przyjemna w czytaniu. Nie przeczytałem całości, a raczej poszczególne, interesujące mnie rozdziały. Motzno polecam :>
"A więc jedyne, czym się potrafisz pochwalić, to tym, ile przeleciałeś dziewczyn? Super, to stawia cię niewiele wyżej niż małpy. Przewagę daje ci to, że potrafisz obsłużyć telewizor i spuścić wodę w kiblu."
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości