Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Wszystko bez sensu
Stwierdziłem ostatnio, że wolę pisać miniatury, bo chyba mam problem z kontynuacjami. To narodziło się podczas nocnego spaceru, co raczej jest dość oczywiste po pierwszym zdaniu.

Idę sobie spokojnie pustym chodnikiem w środku nocy. Światła w oknach są grzecznie pogaszone, wszyscy już dawno śpią. Ja, stawiając leniwie kolejne kroki, rozglądam się dookoła. W głowie krążą mi dziwne myśli, o bezsensowności wszystkiego wokół. Bo jaki sens ma bycie posłusznym tworem systemu? Kładzenie się spać i wstawanie na komendę? Z przerażeniem stwierdzam, że każdy dzień ludzi, których znam wygląda tak samo; wstać, odbębnić osiem godzin w pracy, wrócić do domu, zbyt zmęczonym na jakąkolwiek aktywność, zjeść i pójść spać, a potem, cytując popularny film: „No i to sysko i do gabloty powtós”
Świadomie posyłamy nasze dzieci do szkół, gdzie uczą się myśleć schematami, zabijamy ich kreatywność, by nauczyły się żyć w świecie, gdzie odstawanie od normy jest wyśmiewane i karane. Ba, sami boimy się zrobić cokolwiek, co może być społecznie nie akcepotwane, bo „sąsiedzi będą gadać” Czy to ma sens? Kurwa jego mać, codzienna gonitwa za pieniądzem aż do śmierci, odkładanie na coś, czego i tak nigdy nie będziemy posiadać, bo przecież zawsze są pilniejsze wydatki.
Podczas swojej nocnej wędrówki mijam także cmentarz. Ciemne i puste miejsce spoczynku setek, może nawet tysięcy mieszkańców mojego miasta. Patrząc na majaczące w mroku nagrobki, zastanawiam się, dlaczego ludzie boją się żyć, zapominając, że w końcu każdy i tak spocznie w nekropolii takiej jak ta. Może łudzą się, że mają jeszcze wiele czasu, nie wiem. Prawda jest taka, że każdy powinien żyć z dnia na dzień, bo przecież nigdy nie wiadomo, czy jutro w drodze do znienawidzonej pracy, pełnej ludzi-robotów, w których zabito wszelką samodzielną myśl, nie pierdolnie cię samochód.
Trochę wolniej, żyjmy trochę wolniej. Inaczej przegapimy własne życie, goniąc za czymś, co na dłuższą metę nawet nie ma sensu.
Nigdy w życiu nie jest tak źle, żeby nie można było sobie pozwolić na odrobinę uśmiechu.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Na początku myślałam, że to takie dekadenckie podejście do życia, że nic nie ma sensu, bo to tylko zmierzanie ku śmierci, że człowiek jest malusieńki wobec otaczającego go wszechświata, że dominującym uczuciem w jego egzystencji jest cierpienie etc., etc. No, na początku XD
Po przeczytaniu tego, Twoich rozmyślań, jak sądzę, uważam że jest ładnie napisane. Nie wiem, czy przelewałeś wszystko na papier spontanicznie, czy też nie, ale wiem, że czyta się dobrze :) I podsumowanie popieram całkowicie, żyjemy w czasach, w których tylko pieniądz jest ważny, a nie widzimy tego, co nas otacza. Cóż, masz okejkę ^^
PS: parę literówek znalazłam, ale jestem zbyt leniwa, by je wyłapać XD
Meow!
Odpowiedz
Literówki są bardzo możliwe, bo mam ostatnio tendencję do chodzenia po mieście z kartką i długopisem i zapisywania swoich myśli. Potem mogę zapomnieć o co mi chodziło, lub nie odczytać mojego lekarskiego charakteru pisma. Poza tym, jest późno!
Nigdy w życiu nie jest tak źle, żeby nie można było sobie pozwolić na odrobinę uśmiechu.
Odpowiedz
Muszę przyznać, że ten tekst wywarł na mnie wrażenie. Nie jest to co prawda opowiadanie, jednakże pomijając ten fakt to podoba mi się to co wypociłeś. Daje do myślenia, w szczególności dla mnie, gdyż takie teksty napawają mnie przemyśleniami nad swoim życiem i chęcią jakiejś zmiany. Dzięki za ten tekst!
Odpowiedz
(15-10-2014, 22:37)Kryptokot napisał(a): W głowie krążą mi dziwne myśli, (bez przecinka) o bezsensowności wszystkiego wokół.

Z przerażeniem stwierdzam, że każdy dzień ludzi, których znam (przecinek) wygląda tak samo; wstać, odbębnić osiem godzin w pracy, wrócić do domu, zbyt zmęczonym na jakąkolwiek aktywność, zjeść i pójść spać, a potem, cytując popularny film: „No i to sysko i do gabloty powtós” (kropka)

Ba, sami boimy się zrobić cokolwiek, co może być społecznie nie akcepotwane(nieakceptowane), bo „sąsiedzi będą gadać” (kropka)Czy to ma sens?

Refleksje jak najbardziej na czasie, chociaż muszę przyznać, że mnie osobiście nieszczególnie poruszyły, mimo że w większości przyznaję im słuszność. Pewnym schematom nie da się albo bardzo trudno jest się wymknąć, niektóre trzeba po prostu przeskoczyć i nie dać upchnąć się do szufladki jak wszyscy inni.
Jeśli znowu chodzi o życie z dnia na dzień, to taka idea owszem, jest piękna, ale ja osobiście traktowałabym ją z pewną rezerwą, zwłaszcza w takim kontekście, jak w tym zdaniu: "Prawda jest taka, że każdy powinien żyć z dnia na dzień, bo przecież nigdy nie wiadomo, czy jutro w drodze do znienawidzonej pracy, pełnej ludzi-robotów, w których zabito wszelką samodzielną myśl, nie pierdolnie cię samochód." Gdybym miała codziennie zaczynać dzień z myślą "Kurde, muszę go dobrze przeżyć, bo jeszcze umrę i co wtedy?" to pewnie bardzo szybko bym oszalała. :D Jak powiedział, o ile dobrze pamiętam, pewien bohater jednej z książek Terry'ego Pratchetta: "Gdyby ludzie znali godzinę swojej śmierci, prawdopodobnie nie żyliby w ogóle". :)

Dobra, takie tam moje refleksje na temat. :D
A teraz to, czym naprawdę powinnam się zajmować: Tekst napisany jest bardzo dobrze, stylem pasującym do tego, co chcesz przekazać. Czyta się płynnie i przyjemnie. :)
Roboty nie wyrywają ludziom rąk, gdy tamci robią błędy w opowiadaniach, a Vetbacca – tak ~ Nidrax
Odpowiedz
Mam podobne przemyślenia, jak Vet.
Tekst może i nie porusza szczególnie, nie jest prawdą objawioną, ale za to dobrze się czyta. Pomimo pewnych oczywistości, całkiem niezłe "przesłanie".

Wulgaryzmy – odnoszę wrażenie, że powinny razić, ale... jakoś nie bardzo. Mnie nie rażą :)
Say farewell to this predestined world.
Odpowiedz
Reklama AdSense
« Starszy wątek | Nowszy wątek »