Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
requiem
REQUIEM

Jeszcze pogonicie za tym życiem, pogonicie
z wywieszonym jęzorem pogonicie to życie
że on, że ona, że dom, że kasa
a na stole? – tylko wódka, sny i kiełbasa.

Nie ma wierszy – bo pensja mała
są wzruszenia – bo sąsiad ma więcej
a przecież poezja kiedyś cię kochała
a ty ją jeszcze goręcej.

Epitafium wyskrobią i łezkę uronią
bo tak wypada – wypadną z tym kirem nachalnym
więc kościstą, bez skóry dłonią
napiszesz ostatni wiersz – na komunalnym.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Dobre, mnie się podoba.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Mnie również się podoba. Jeden z lepszych wierszy, które przeczytałam. Gratuluję!
Odpowiedz
Kolejny twój wiersz, który do mnie przemawia. W odróżnieniu od prozy, poezja w twoim wydaniu ma lekkość, choć dotyka ciężkiej strony życia.
Jedyne, na co zwróciłam uwagę to rymy. W pierwszej zwrotce rymujesz wersy następujące po sobie, a w kolejnych 1-3, 2-4. Nie wiem, czy tak być powinno, przydałaby się Dusia. Myślę, że mógłbyś zachować ciągłość rymów, przestawiając w pierwszej zwrotce wers drugi z trzecim bez szkody dla wiersza.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Pewnie dlatego lubię swoją prozę bardziej niż poezję. Co do rymów, specjalnie różnicowałem układ w poszczególnych zwrotkach, żeby nie było sztampy. Rytm czasem kuleje, ale uznałem, że to do przyjęcia (myślę też o przejawie lenistwa). Dwukrotnie poprawiałem drugi wers, ostatniej zwrotki, ale nie wiem dlaczego nie weszło. Jest tam powtórzenie – wypadną, a powinno być wyjadą. Nie wołajcie Duśki! Boję się Jej za kompetencję i beznamiętność. Dzięki.
Odpowiedz
Cytat:Dwukrotnie poprawiałem drugi wers, ostatniej zwrotki, ale nie wiem dlaczego nie weszło.

Pod tekstem masz opcję edycji. Otwierasz tekst w oknie edytowania i zmieniasz, a potem zatwierdzasz przyciskiem 'aktualizuj post'. Powinno być OK.
Dusia jest kompetentna, fakt. Jeśli chodzi o beznamiętność, to wszyscy po trosze mamy ją w sobie – ot, los twórcy.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Reklama AdSense
Zarówno forma, jak i treść bardzo mi się podobają. Jeden z lepszych wierszy, które czytałem i nie ma w tym ani grama kłamstwa, po prostu super :]
Odpowiedz
Podziękowania wszystkim. Nawka, tak właśnie zrobiłem i...?
Odpowiedz
Jak jest źle, zawsze się lepiej pisze (nie wiem, jeszcze nie doszukałam się szczęśliwego poety :P) <– to taka moja refleksja :)

Hej, hej. Nie bać się mnie, bo ja wcale wielce kompetentna nie jestem :P Poza tym, czytałam wczoraj ten wiersz i zapisałam sobie uwagi, których nie mogę tutaj przelać, bo wiersz się zmienił. Także muszę jeszcze raz przeczytać xD

Rytm czasem kuleje, bo jest rozpiętość w ilości sylab w wersach np. w pierwszej zwrotce:

14
15
10
13

w momencie, kiedy między dwoma pierwszymi wersami nie ma sporej różnicy, rytm się nie sypie, jednak te trzy sylaby w drugiej połowie wiersza całkowicie go sypią. Mimo wszystko pamiętajmy, że wiersz wcale nie musi posiadać ściśle ustalonego rytmu. Co prawda w formie zastosowanej teraz przez Ciebie rytm sam się prosi o to, żeby być – czterowersowe strofy, rymy – tutaj rytm powinien być, ponieważ ułatwi to czytanie. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzając w tej formie rytm, może Ci wyjść częstochowski gniot (proste, dokładne rymy + prosty rytm).

W ostatniej strofie drugi wers wydaje się trochę przydługi, przez co ja się zgubiłam i przestał mi pasować trzeci wers. To takie moje zboczenie xD
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości