Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Nie patrz w lusterka!
Do poprawy!
__

Pewien młodzieniec
kochał podróżować.
Nie lubił jednak przedniej szyby,
cały czas chciał w lusterka spoglądać.
Lata mijały,
drogi uciekały,
słońce i księżyc przelatywały,
a on twarz wciąż w lusterka chciał wkładać.
Przyszedł czas, że usiadł jako kierowca.
Ten wieczór nie obył się bez zimnego koca
i trumny z napisem "dawca".

Co z tego wynika?
Ten śmierci unika,
czyj wzrok do tyłu nie ucieka.

Nie jestem dobry w rymowaniu, ale można zawsze spróbować. Jak wyszło?
–"We are leaves in the wind. Where will we fall? Nobody knows."
-Nadejdzie czas, kiedy zniknę stąd. Słońce zgaśnie, nadejdzie mrok. Stojąc na granicy, zrobię krok. Rozliczony zostanie, każdy mój błąd. Odejdę w wieczny byt. Czy zdążę dojść na szczyt?
Odpowiedz
Reklama AdSense
czyi? Co to znaczy? Miałeś chyba na myśli "czyj"...

Za dużo słów, moim zdaniem. Kilka spokojnie mogłoby zostać usuniętych np. "więc" w trzecim wersie.
Nie podobają mi się też poszarpane rymy. Wygląda to tak, jakbyś na oślep palcem losował, gdzie mają się pojawić, a gdzie ma ich wcale nie być.
To mi trochę wygląda jak miniaturka (przez nadmiar słów), w której nieopacznie ktoś używał rymów.

Siądź nad tym i przemyśl. Czasami mam wrażenie, że wsadzasz świeże wiersze. Naprawdę, sama wiem, że najlepiej jest coś napisać, przeczytać i odłożyć. Dopiero po jakimś czasie wrócić do tekstu, ponownie przeczytać i choćby miało się cały wiersz zmienić – zrobić to. Świeże teksty zazwyczaj mają dużo "błędów".
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Powstrzymałem się od komentowania jako pierwszy, bo nie uważam się za znawcę poezji. Jestem raczej wierszokletą, a nie poetą.
Mam jednak podobne odczucia jak Duś. Ten utwór bardziej przypomina opowiadanie, miniaturę. Zupełnie nie rozumiałem, dlaczego to ma być wiersz.
Również druga sprawa, o któtej wspomniała Duśka, to zbędne słowa. Wiersz powinien dążyć do minimalizacji, powinien być lakoniczny. Jak napisał kiedyś Leszek Żuliński (polski krytyk literacki, poeta i publicysta):
"Za jeden z najciekawszych erotyków, jakie znam, uważam zaledwie czterowersowy wiersz mego nieżyjącego już przyjaciela Janusza Leppka:
patrzyłem na ciebie
z okna wieżowca,
lecz to na pewno
nie byłaś ty

Proszę się wczytać w ten tekścik. Ktoś stoi w oknie wieżowca. Może dziesiąte, może dwunaste piętro... czeka na ukochaną. Może na dole jest przystanek autobusowy... Jedna dziewczyna, druga, trzecia, ona – nie ona, ty – nie ty... Bohater wiersza szamoce się, biega od okna do ściany, uchyla firankę, wypatruje... Znowu... na pewno... nie ty... Jakże króciutki wiersz i jaka wspaniała scena! Jaki teatr wyczekiwania! Ile emocji! Ile szamotaniny! Ile trafionej psychologii sytuacyjnej! Oto, co może lakoniczność!"

Jak zauważył: "przegadanie wiersza to wada nieznośna".
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Popracuję nad tym :). Dzięki za uwagi :)
–"We are leaves in the wind. Where will we fall? Nobody knows."
-Nadejdzie czas, kiedy zniknę stąd. Słońce zgaśnie, nadejdzie mrok. Stojąc na granicy, zrobię krok. Rozliczony zostanie, każdy mój błąd. Odejdę w wieczny byt. Czy zdążę dojść na szczyt?
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości