Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Zapomniane kino akcji
A oto kolejny wiersz. Trochę świeży, ale to nic.

Muzyka rodem z kina akcji zaczęła grać.
Efekty specjalne rozjaśniły ekran.
A ile łez wylali ludzie –
na sali kinowej.
A ile to zniczy –
na pomnikach zapalono.

A po drugiej stronie konie zwycięskie.
Mężczyźni skrzydlaci.
Cieszą się i radują, ale to minęło.
Wraz z nimi i czasami,
w których żyli. Zostały tylko groby.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Cytat:A ile łez wylali ludzie,
na sali kinowej.

Cytat:A ile to zniczy,
na pomnikach zapalono.

Cytat:A po drugiej stronie,
konie zwycięskie

Nie rozumiem tych przecinków. Serio.

A co do reszty – całkiem spoko tekst. Nie jest jednym z tych, które wypalają się w serduchu i zostają na bardzo długo, o ile nie na zawsze, ale jest przyjemny.
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Te przecinki są po to, aby podkreślić te kwestie. Znicze i łzy w pierwszej, a w drugiej mężczyźni. Chciałbym, aby były w osobnych linijkach, bardziej wyodrębnione.
Odpowiedz
Ale to, że są w osobnych wersach nie znaczy, że te przecinki są poprawne. Z interpunkcją, nawet w wierszach jest tak, że wypadałoby jej używać poprawnie. Jeśli chcesz dodatkowo zaznaczyć – wystarczy myślnik, wtedy jest git i nie ma się czego czepiać :P
And heal

Odpowiedz
Poprawność w sztuce! brrr! Pisz jak ci emocje dyktują naginając zasady do własnych potrzeb. Oczywiście jakieś normy obowiązują, ale nie stawiajmy formy przed treścią. Ja przyjąłem wiersz dobrze z tymi przecinkami i wcale nie przeszkadzały mi w odbiorze. Gdybyśmy byli niewolnikami ustalonych dogmatów, ziemia dalej byłaby płaska!
Odpowiedz
(31-08-2014, 14:51)mirek13 napisał(a): Poprawność w sztuce! brrr! Pisz jak ci emocje dyktują naginając zasady do własnych potrzeb. Oczywiście jakieś normy obowiązują, ale nie stawiajmy formy przed treścią. Ja przyjąłem wiersz dobrze z tymi przecinkami i wcale nie przeszkadzały mi w odbiorze. Gdybyśmy byli niewolnikami ustalonych dogmatów, ziemia dalej byłaby płaska!

Bardzo rzadko wyrażam swoje zdanie wobec poezji. Masz rację, że wiersz ma wyrażać emocje i rządzi się własnymi prawami. Jednak, patrząc z punktu widzenia aktora, który miałby taki wiersz czytać czy deklamować, nie sposób pominąć przecinki albo inne znaki. Byłoby wielkim mistrzostwem nie zepsuć tego tekstu, robiąc przerwy oddechowe w miejscach wstawionych przecinków. Ostatni wers, który po zamknięciu poprzedniego zaczyna się z małej litery. Może to zabieg celowy, aby przegranych przedstawić z małej, a zwycięskich z dużej, ale ja tego nie czuję, choć sam wiersz bardzo dobrze odbieram. Tak to widzę :).
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Reklama AdSense
Cytat: Oczywiście jakieś normy obowiązują

I te właśnie normy dot. poprawności interpunkcyjnej chociażby. Analogicznie – neologizmy spoko, błędy ortograficzne – fuj.
And heal

Odpowiedz
O ile dopuszcza się w poezji pomijanie przecinków – Duś nawet wskazywała gdzieś, że wtedy układ wersów jest istotny – o tyle dodawanie ich gdzie popadnie jest błędem.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
I ja, miernie się znając, wtrącę trzy grosze jeśli chodzi o interpunkcję tutaj użytą.
Czytając po swojemu – wiersz wydawał mi się dość intrygujący.
Korzystając ze znaków przestankowych – wyszedł mi kompletny bezsens.
Say farewell to this predestined world.
Odpowiedz
Żeby nie było – nikt nie mówi, że wiersz jest zły. My po prostu mamy fetysz na punkcie interpunkcji :P
And heal

Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości