Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Przedstawienie wydarzeń z różnych perspektyw kontra rodzaje narracji
hm... swoją drogą, taki typ narracji jest od dość dawna popularny na wszelkiego rodzaju blogaskach ^.^ tak co chwilę jest "oczami kogoś tam" czy "z perspektywy kogoś tam" xD

co ja robię ze swoim życiem... O.o
Say farewell to this predestined world.
Odpowiedz
Reklama AdSense
(20-08-2014, 22:43)Rok napisał(a): Witam serdecznie,
Często kusi mnie, aby w swoim tekście użyć narracji rodem z serii pt. "Pieśń Lodu i Ognia". Każdy, kto miał choć przez chwilę do czynienia z tymi książkami, wie o co chodzi: To zwykła narracja trzecioosobowa, z tym, że na początku każdego rozdziału pojawia się nagłówek z imieniem postaci, której oczami będzie nam dane zobaczyć przyszły fragment.
Moje pytanie brzmi: Czy taka narracja pojawia się regularnie w literaturze? Co za tym idzie, czy jej użycie nie jest oczywistym skopiowaniem metody pana Martina?
Zdaje mi się, że relacjonowanie wydarzeń w ten sposób jest kuszące dla początkujących osób, mających w głowie pomysł na powieść z wieloma ważnymi bohaterami. Choćby sam problem czytelnej zmiany podmiotu narracji! =)
Pozdrawiam
Spotkałem się z  czymś takim na razie tylko u Stiega Larssona w Dziewczynie, która igrała z ogniem. Autor – za każdym razem, gdy zmieniał perspektywę – pisał imię bohatera wielkimi literami. Niektórzy natomiast dają dojść do głosu postaciom co drugi/trzeci rozdział i nie podpisują imionami, itp.

A czy jest to regularne w literaturze? Nie przeczytałem wszystkich książek, więc nie wiem, jak to się procentowo rozkłada, ale więcej przeczytałem tych bez przytoczonego przez Ciebie wyróżniania.

EDIT: Właśnie zobaczyłem, jaki odkop zrobiłem :o
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »