Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
[oddzielony] Jabłoń niezgody
(09-07-2014, 00:47)Nawka napisał(a):
Cytat:
Rozdział IV

– Nie prawdziwego ( Nieprawdziwego ), figurkę czarnego kota z zielonymi oczami. Czy to coś komuś mówi?

Zdaje mi się, że tutaj akurat powinno być oddzielnie. Bo skoro poprzednie zdanie mówi "Na kota? W kopalni?" To w odpowiedzi w domyśle mamy "Nie prawdziwego kota, ale sztucznego". W takim wypadku "nie" piszemy oddzielnie, mimo że "prawdziwy" jest przymiotnikiem. :)
Roboty nie wyrywają ludziom rąk, gdy tamci robią błędy w opowiadaniach, a Vetbacca – tak ~ Nidrax
Odpowiedz
Reklama AdSense
(09-07-2014, 07:22)Vetala napisał(a):
(09-07-2014, 00:47)Nawka napisał(a):
Cytat:
Rozdział IV

– Nie prawdziwego ( Nieprawdziwego ), figurkę czarnego kota z zielonymi oczami. Czy to coś komuś mówi?

Zdaje mi się, że tutaj akurat powinno być oddzielnie. Bo skoro poprzednie zdanie mówi "Na kota? W kopalni?" To w odpowiedzi w domyśle mamy "Nie prawdziwego kota, ale sztucznego". W takim wypadku "nie" piszemy oddzielnie, mimo że "prawdziwy" jest przymiotnikiem. :)

Tylko niektóre przymiotniki można tak potraktować, czyli jako bezpośrednie zaprzeczenie. Wydaje mi się, że "nieprawdziwy" do nich nie należy, ale mogę się mylić. Z tego, co kiedyś obiło mi się o uszy, do takich należą przymiotniki, które w stopniu najwyższym cząstkę "naj" mają z przodu.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Jako rozstrzygnięcie (znalezione gdzieś w internecie):
Nie z przymiotnikami piszemy łącznie, np. niedrogi, niebrzydki, nieciekawy.
Ale wyjątki od tej zasady są trzy:
– gdy nie jest wyraźnym przeciwstawieniem, piszemy je osobno, np. nie brzydki, ale ładny;
– gdy człon drugi w przeciwstawieniach logicznych pisze się wielką literą, poprawny jest zapis z łącznikiem, np. nie-Szekspirowski (dramat) itp.
– gdy nie łączy się z przymiotnikiem w stopniu wyższym i najwyższym, piszemy je osobno, np. nie gorszy, nie najlepszy (uwaga na to słowo, bo Word nie podkreśla pisowni *nienajlepszy jako błędnej).

Ponieważ konstrukcja tego zdania nie wskazuje na wyraźne przeciwstawienie, również przychylam się do pisowni łącznej :)
Musiałoby być coś w stylu:
"Nie prawdziwego, lecz figurkę czarnego kota (...)".
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
A jak się spyta: Na kota? Złego? to ma być odpowiedź: Niezłego czy raczej Nie złego? ;) Stu i naw, wydaje mi się, że Vet ma tutaj rację :)
Odpowiedz
Jak widać w definicji, w zdaniu powinno być wyraźne przeciwstawienie. Pamiętajmy, że jako autorzy tekstu powinniśmy pisać jasno i zrozumiale, unikać potoczności. A zatem odpowiedzią na pytanie "Na kota? Złego?" jest proste "Nie". Po co dodawać to 'złego'? Opowiadanie 'Nie złego' lub 'Niezłego' jest swego rodzaju błędem stylistycznym.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
(09-07-2014, 21:23)xPain666 napisał(a): A jak się spyta: Na kota? Złego? to ma być odpowiedź: Niezłego czy raczej Nie złego? ;) Stu i naw, wydaje mi się, że Vet ma tutaj rację :)

W tym przykładzie przymiotniki mają różne znaczenie; niezły – dość dobry, dość duży, dość ładny, dość smaczny, dość utalentowany, natomiast nie zły – dobry, łagodny, zadowolony, ale wówczas lepszą formą będzie "nie jest zły". Raczej nie użyjesz słów "to nie zły pies, proszę wejść" tylko "to łagodny pies, proszę wejść", ale możesz użyć "niezły ten pies" w sensie mądry, zabawny, silny, popisuje się czymś :).
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Reklama AdSense
Ale robimy offtop :P
Przenoszę ten fragment do Owionu.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »