Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
"Abstrahując"
Możliwe, że gdzieś to było już tłumaczone, może ja jestem po prostu ślepa lub coś... Tak czy inaczej, pytanie brzmi:
W jakich sytuacjach używa się słowa "abstrahując"? Wiem, że są słowniki i niejednokrotnie czytałam różne definicje, aczkolwiek... No właśnie. Nigdy jakoś nie potrafiłam ich zrozumieć.
Ktoś może pomóc?
Say farewell to this predestined world.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Specjalistą nie jestem, ale dla mnie to oznacza odejscie od jednego tematu albo uogólnienie.

"Abstrahując od specyficznych przypadków, samochody mają cztery koła"
"Abstrahując od rozważań nad zaletami, skakanie z wieżowca na spadochronie to głupi pomysł"

SJP rzecze:
1. pomijać coś w rozmowie na rzecz czegoś ważniejszego, świadomie czegoś nie uwzględniać;
2. tworzyć ogólne pojęcia, wyodrębniać cechy istotne od nieistotnych w danym zjawisku czy przedmiocie
Odpowiedz
Chodzi o to, że abstrahując zaznaczamy, że coś jest ważniejsze lub mniej ważne w tym momencie:
np.

Fretki są słodkie, nie sądzisz? Abstrahując (czyli pomijając ten fakt), potrafią być wredne i nie powinno się ich trzymać, kiedy w domu jest małe dziecko, bo potrafią pogryźć z zazdrości.

Można też użyć tego jako całkowitego (prawie) odbiegnięcia od tematu:

Kupiłam dziś genialne buty. Obcasy mają chyba ze dwanaście centymetrów! Ty, abstrahując od tematu (odbiegając), widziałaś jakie ciuchy miała na sobie dzisiaj Kaśka?

Albo na przykład jako pominięcie:

Abstrahując (pomijając wszystkie moje zalety) od wszystkich moich zalet, jestem totalną bałaganiarą!

Jeśli się mylę, poprawcie mnie :P
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
A tak "abstrahując od tematu", czy w takim razie po słowie "abstrahując" w pierwszym zdaniu Duśki, po słowie "abstrahując" powinien być przecinek? Bo tak "na czuja" mi się on tam widzi..

No i gdzieś też kiedyś czytałam, że "abstrahując" często jest źle używane przez użytkowników, ale to było chyba w przypadku używania "abstrahując" jako formy do zmiany tematu... [blondynka mentalna mode on]. Nie wiem czy to nie było na przykładzie w stylu "Ładna dziś pogoda. Abstrahując, co dziś na obiad?"
Odpowiedz
Tak, w tym pierwszym przykładzie będzie przecinek :) Umknął pewnie przez ten nawias :P
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Był przecinek, ale umknął przy kasacji [./b] xD Przepraszam :D

W kwestii Twojego przykładu... Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale to może być jako "odbiegając od tematu".
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Reklama AdSense
Jakie to jest trudne i skomplikowane słowo... Ech, zostanę lepiej przy słowniku dla dzieci w klasie 1-3 i słów z jego zakresu.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości