Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Tworzenie postaci.
Otóż jak stworzyć bohatera? Jak zrobić aby czytelnik dowiedział się o jego wieku i wyglądzie?
Odpowiedz
Reklama AdSense
Według mnie najlepiej inspirować się osobami, które dano ci spotkać, a nawet tymi przypadkowymi jak na przykład koleś w tramwaju, sklepie i.t.p. Wygląd bohatera – to jasne, wszędzie widzisz twarze mogące ujść za przykład. Jeśli jednak chodzi o charakter/psychikę bohatera, polecam wziąć notatnik w dłoń i spisywać w nim obserwacje na temat zachowania różnych osób; bo materiał na żywą, prawdziwą postać znajdziesz przede wszystkim wokół siebie. Czytaj książki, oglądaj filmy... obserwuj.
Cytat:Jak zrobić aby czytelnik dowiedział się o jego wieku i wyglądzie?
– czytelnik na pewno nie musi wiedzieć, ile dokładnie twoja postać ma lat, jak to chciałeś nam wypisać w swojej pracy. Opisz miarowo w opowiadaniu jego wygląd – w nim widać wiek – zobrazuj nam to.
– Światło porusza się szybciej od światła.
– Bezwzględnie, pułkowniku Pickering?
– Absolutnie, generale Bingam.
Odpowiedz
Najlepszą odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz tutaj:
http://podziemieopowiadan.pl/forum/threa...3#pid24853
w cz. 3-ej A. Pilipiuk w swoim poradniku świetnie wyjaśnia, jak stworzyć interesującą postać.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Hmm...
Dla mnie najgorszą częścią kreacji postaci jest nadanie mu imienia. W fantasy problem szybko się rozwiązuje, można mu nadać dowolny ładnie brzmiący zlepek liter. W opowieściach SF i współczesnych bywa różnie...

Do pytania jednak – jak stworzyć postać?
Po pierwsze trzeba mieć na nią pomysł.
Jeśli piszesz opowiadanie/powieść, pewnie nie chcesz po prostu "stworzyć kogoś", ale masz raczej w myśli kilka konkretnych cech wyglądu i charakteru, wiesz co dana postać ma robić.
Wyjdź więc od tej bazy i zacznij od podstaw:

1. Płeć – podstawa.
2. Rasa – jeśli występuje element fantastyczny.
3. Ogólny wygląd – Na razie bez wielkich szczegółów. Sylwetka, kolor włosów, oczu, kształt twarzy, ubiór. Ewentualne znaki szczególne.
4. Ogólny charakter i główne jego cechy – tak po prawdzie większość postaci (przynajmniej na początku) można psychologicznie opisać jednym zdaniem, czasem tylko kilkoma słowami. Pamiętaj o tym żeby nie zasypywać czytelnika toną faktów, i tak tego nie zapamięta.
5. Daj swojej postaci jakieś odróżniające ją od innych cechy, coś, co stworzy w umyśle czytelnika jakieś rozróżnienie, nada określona barwę konkretnej postaci.
6. Pamiętaj żeby nie wprowadzać zbyt dużej ilości postaci naraz. Czytelnik szybko się pogubi jeśli w ciągu trzech stron przedstawisz mu pół oddziału chłopa.
7. Twórz sytuacje, w których czytelnik będzie mógł poznać postać, nie podawaj wszystkiego na tacy. Nie sztukę jest napisać "Janek był wkurzającym, małym bachorem". Sztuką jest przedstawić określoną sytuację i sprawić by czytelnik pomyślał sobie "Ale ten Janek jest wkurzającym, małym bachorem!".
To pozwoli Ci zarazem rozwlec w czasie przedstawianie postaci, czytelnik łatwiej to wszystko przyswoi.

Pamiętaj też o tym, żeby wyraźnie grupować bohaterów, przynajmniej po "swojej" stronie, jako twórcy. Nikogo nie interesują życiowe rozterki wieśniaka, którego spotykasz raz w ciągu całej opowieści. Główny bohater winien być jednak możliwie jak najlepiej przedstawiony.

Jeśli chodzi natomiast o samo słowne przedstawienie postaci, w treści tekstu... jest wiele szkół, każdy musi znaleźć sobie swój własny sposób. Ja lubię serią krótkich cech ogólnie "naszkicować" postać, a dalej ciągnąć z nią historię, pozwalając by kolejne elementy jej/jego osobowości wyszły same "w praniu".

Zdałem sobie jednak właśnie sprawę, że:
a) Pan Pilipiuk powiedział znacznie więcej i znacznie lepiej niż ja, czytałem kiedyś jego poradniki raczej jako ciekawostkę, niż Biblię ;)
b) Rozpisałem się jak głupi.
c) Wątek jest już cokolwiek stary. Trochę mylący jest sposób zapisywania dat na tym forum – wpierw miesiąc, później dzień – ale mimo wszystko, cztery dni bez odpowiedzi to dość długo.

Nic.
Powodzenia w tworzeniu barwnych i żywych postaci
Graphoman
Głupi gada, bo nade wszystko chce zabłysnąć.

[Obrazek: O7mWLoq.png]
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »