Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?
RejestracjaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Złoto Wrocławia – Jolanta Maria Kaleta
#1
Inspiracją do napisania powieści zatytułowanej „Złoto Wrocławia” stało się legendarne już złoto Banku Breslau. Jak twierdzą niektórzy wywiezione z Prezydium Policji przy Podwalu pod koniec 1944 roku lub na początku 1945 roku. W świadomości osób zainteresowanych problemem funkcjonuje kilka hipotetycznych miejsc ich ukrycia, poczynając od tajemniczej szczeliny gdzieś pod Śnieżką, a na wzgórzu Sobiesz w Cichej Dolinie pod Piechowicami kończąc. Tropem złota podążało wielu autorów artykułów prasowych czy literatury faktu. Ponoć jego odnalezienie jest kwestią krótkiego czasu.

Jednak celem tej powieści nie jest rozwiązanie zagadki czy wyjaśnienie faktycznych okoliczności ukrycia czy wieloletnich poszukiwań. Są one jedynie pretekstem do pokazania dramatycznych wydarzeń, które stały się udziałem mieszkańców Festung Breslau, Wrocławia 1945 i 1981 roku, ciekawym i intrygującym tłem szarej, czasami tragicznej rzeczywistości tamtych lat. Sądząc z zamieszczonego do powieści motta i tytułów rozdziałów, Autorka stawia na równi legendarne złoto ze złotym cielcem, któremu cześć oddawali Izraelici, czekający na powrót Mojżesza. Jego blask przysłania to, co w życiu istotne – miłość, uczciwość i przyjaźń.

Konstrukcja powieści została oparta na dwóch płaszczyznach czasowych – 1945 i 1980 rok, które mniej więcej w połowie książki przenoszą się do sierpnia 1980 roku i toczą się do mroźnej nocy stanu wojennego. Zakończenie uświadamia czytelnikom, że w życiu dość często mamy do czynienia z „niekończącą się historią.”
Książka swoją premierę miała podczas 22 Wrocławskich Targów Dobrej książki. Dodać należy także że wszystkie książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem medialnym portalu http://www.TuWrocław.com


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Reklama AdSense
#2
Aż mnie ta recenzja zachęciła. Lubię bardzo książki nawiązujące do historii
Odpowiedz
#3
ahhhh mój ukochany Wrocław w takiej scenerii i w takiej konwencji, wspaniały pomysł :)
Odpowiedz
#4
Naprawdę nie lubię tego rodzaju historycznych rzeczy, ale słyszałem tak wiele pochlebnych recenzji na temat tej książki, że coraz chętniej czytam;)
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Recenzja – Lawina – Jolanta Maria Kaleta agnieszka3201 0 3,639 25-03-2013, 11:31
Ostatni post: agnieszka3201

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości