Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Ankieta: Dlaczego nie lubisz komunizmu?
Bo m? starszy brat jest narodowcem
25.00%
2 25.00%
Bo to modne
50.00%
4 50.00%
Bo jestem tak stary, ?e da? mi w ko??
25.00%
2 25.00%
Razem 8 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Tryby wyświetlania wątku
Za co nie lubisz komunizmu?
Ostatnimi czasy coraz młodsi ludzie głoszą hasła "Precz z komuną", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" czy "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści". Często niechęci do komunizmu towarzyszy awersja do gejów lub cudzoziemców. I tak odpowiednio mamy hasła "Zakaz pedałowania" oraz "Polska dla Polaków".
Przyjrzyjmy się pewnej sytuacji – Staś, lat 12, po wyjściu ze szkoły wraz z kolegami krzyczą antykomunistyczne hasła.
Sytuacja druga – Mateusz, lat 22, po wyjściu z domu (bo się nigdzie nie uczy, kopie rowy i czasem piłkę na miejskim stadionie) wraz z podobnymi sobie neandertalczykami głosi antykomunistyczne hasła.
I wreszcie sytuacja ostatnia – Zenon, lat 75, po wyjściu ze szpitala drze japę, aż mu sztuczna szczęka wypada, że komuna to zło.
Gdy skonfrontujemy ze sobą trzy powyższe zjawiska, bardzo w oczy rzuca się rozbieżność wiekowa osób, które mają coś przeciw komunizmowi. Nie są to bynajmniej sytuacje wyssane z palca (choć imiona zostały celowo zmienione), a prawdziwe, zaobserwowane przeze mnie na osiedlu, na ulicy, w mieście. Nie w telewizji (ani TVN, ani Trwam), nie w prasie (ani Gazeta Wyborcza, ani Gazeta Polska) – właśnie przed moim własnym oknem, przed kościołem, na placu reprezentacyjnym miasta.
Na usta nasuwa się tylko i wyłącznie jedno pytanie, które bardzo chciałbym zadać owym osobom, choć obawiam się silnej reakcji alergicznej (i bynajmniej nie u nich) – za co nie lubisz komunizmu?
Za Stalina?
Za Breżniewa?
Za Jaruzelskiego?
Kopalnię "Wujek"?
Stocznię Gdańską?
Bezpiekę?
Mógłbym postawić cały swój miesięczny przychód, że ponad połowa osób przeciwnych komunizmowi nie jest w stanie powiedzieć, kim byli trzej przedstawieni panowie, co wydarzyło się w kopalni i stoczni oraz czym była bezpieka. Zakład byłby jednak nie fair, gdyż ja, w przeciwieństwie do nich, myślę.
Dlaczego wspomniałem o neandertalczykach i myśleniu. Otóż, drodzy czytelnicy, człowiek, który ma 22 lata bądź tym bardziej 12, nie ma prawa wiedzieć, czym naprawdę komuna była. Tak młoda osoba nie doświadczyła na własnej skórze cierpienia jakim jest internowanie, brak żywności w sklepach, kartki czy dozorca domu. Brak mózgu objawia się tu w uleganiu masowym fantazjom, trendom. Teraz nawet nie sympatia, a zwykły brak sprzeciwu wobec komunistów jest traktowana jako przejaw hipsterstwa (choć samo bycie hipsterem jest już całkiem mainstreamowe).
Łatwo teraz powiedzieć o mnie – "Ty też jesteś zbyt młody, a ich bronisz". Nic bardziej mylnego, nie chcę bronić komunistów, nie utożsamiam się z żadnym ustrojem politycznym, ale nienawidzę, gdy osoba mająca nikłe pojęcie o czymś, zaciekle obstaje przy tak absurdalnych poglądach.
A wiedzę swoją bazują na wspomnieniach, filmach dokumentalnych i innych źródłach, które w większości sponsorowane są przez prawicową propagandę. Ukazują fałsz, strzelanie z ucha, biedę, ogólną niechęć do władzy i jej okrucieństwo. Fakt – trudno nie zgodzić się z tym, że przez kilka dekad Polską rządzili zbrodniarze – ale co do reszty... Warto się zastanowić, czy tak aby nie jest teraz? W tamtych czasach przecież były osoby, którym się powodziło – mieli pomarańcze, cytryny, banany, cukier, prawdziwą czekoladę i Coca-Colę prosto z Ameryki.
Wystarczy szybkie spojrzenie na nasze własne, współczesne podwórko. Nie podoba nam się rząd, niskie płace. Ludzie narzekają na biedę, że ledwo wiążą koniec z końcem, wszystko jest zbyt drogie. Taki obraz Polski ukazują propagandowe media i taki obraz obecnego rządu będzie w nich trwał przez wiele, wiele lat. Skonfrontujmy to jednak z komunizmem – tu również są osoby, którym się powodzi. Ba! Nie poznałem nikogo, kto miałby problemy z płynnością finansową. Sam jestem, choć to oksymoron, bogatym studentem. I gdzie tu ta bieda?
Ale – podobnie jak poprzedniego ustroju – obecnego nie będzie promować klasa wyższa, lecz ta najniższa, która jest w 99% życiowymi niedojdami bez szkoły (bo pani od polskiego była zła).
Konkludując, komunizm nie był dobry, był nawet zły, ale czy osoby urodzone już po jego obaleniu (a nawet na krótko przed) mają jakiekolwiek powody, by go nienawidzić?

Zapraszam do udziału w ankiecie.

Tekst nie jest manifestacją polityczną, nie popieram komunizmu, ani żadnej opcji politycznej, jest to wylanie mojej własnej frustracji.
[url]http://sciencefantasia.blogspot.com[/url]
Opowiadania SF i Fantasy
O mnie
Opowiadania na forum:
Trzy warunki, Cztery godziny
Odpowiedz
Reklama AdSense
A jq się pytam gdzie opcja : lubię komunizm? Ankieta jest stronnicza bo nie mam wyboru i muszę nie lubić komunizmu. :p
I konia, i muła, i osła głupiego,
I mrówke, i żuka, termita martwego,
Gołąbka pokoju białego jak kreda,
Lecz tylko jeża przelecieć się nie da!!!

Odpowiedz
Imo, ankieta jest w ogóle bez sensu :P
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Ankieta ma sens, bo podsumowuje artykuł. Przedstawia, ze takie w sumie są jedyne opcje zaciekłych przeciwników komunizmu. I jako narzędzie merytoryczne jest spoko. Ale jako prawdziwa ankieta po prostu nie działa. Choć doceniam pomysł.
Odpowiedz
Nie trzeba przeżyć komunizmu, żeby wiedzieć, że jest zły, tak samo jak nie trzeba przeżyć wojny, żeby wiedzieć, że też jest zła. Żadna odpowiedź w ankiecie mi nie pasuje. Nie lubię komunizmu, bo to najgorszy ustrój państwowy, proste?
Odpowiedz
Pain, argumentów użyj, komunizm sam w sobie to piękna idea, dużo gorzej z jej realizacją. Temu z czym kojarzysz komune winni są ludzie, którzy wypaczyli system dla własnej korzyści. Ciężko dyskutować, bo nie można bronić się przed poglądem typu: "Bo Tak!"
I konia, i muła, i osła głupiego,
I mrówke, i żuka, termita martwego,
Gołąbka pokoju białego jak kreda,
Lecz tylko jeża przelecieć się nie da!!!

Odpowiedz
Reklama AdSense
Sam sobie przedstawiłeś argument. Idea komunizmu to utopijna wizja, w praktyce ustrój ten nie ma z tym nic wspólnego oprócz tego, że przy wprowadzaniu tego ustroju biedacy mordowali bogatych i rozkradali ich majątki, potem państwo okradało swoich obywateli, stosowało wobec własnych ludzi politykę terroru, totalnej inwigilacji i kontroli, a samo państwo praktycznie stało w miejscu, bo gospodarka była centralnie planowana nastawiona na militaryzm, brakowało wolnego rynku, a jak to bywa, gdy rządzą głupi chłopi zamiast wyedukowanych specjalistów, to wiele inwestycji jest nietrafionych, nierentownych itd. itd.
Zdecydujmy się, albo mówimy o idei albo o ustroju, bo to całkiem dwie różne rzeczy, które jak już wspomniałem ze sobą wspólnego nic nie mają.
Odpowiedz
Macie rację co do ankiety, nie ma być narzędziem do zbierania opinii, tylko taką parodią. Coś w stylu wyborów prezydenckich w Rosji :P
[url]http://sciencefantasia.blogspot.com[/url]
Opowiadania SF i Fantasy
O mnie
Opowiadania na forum:
Trzy warunki, Cztery godziny
Odpowiedz
(18-08-2013, 12:21)xPain666 napisał(a): że przy wprowadzaniu tego ustroju biedacy mordowali bogatych i rozkradali ich majątki, potem państwo okradało swoich obywateli, stosowało wobec własnych ludzi politykę terroru, totalnej inwigilacji i kontroli, a samo państwo praktycznie stało w miejscu, bo gospodarka była centralnie planowana nastawiona na militaryzm, brakowało wolnego rynku, a jak to bywa, gdy rządzą głupi chłopi zamiast wyedukowanych specjalistów, to wiele inwestycji jest nietrafionych, nierentownych itd. itd.

Ew. po wprowadzeniu zarządzali zbiorowe samobójstwo :) tak jak Jim Jones – samobójstwo (które ponoć miało być zbiorowym morderstwem, upozorowanym na samobójstwo) popełniło 909 osób.
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Ale w Polsce nie było komunizmu tylko socjalizm
Eorth znajduje się w tym miejscu gdzie śpią wszystkie smoki
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości