Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Randomizowanie postaci
Czy ktokolwiek ma doświadczenie w tworzeniu postaci do opowiadania mechanizmem losowym? Mam na myśli stworzenie losowej postaci, jak zazwyczaj robi się w kościanych RPG, wypełniając kartę postaci za pomocą kości lub innych metod losowania. Co myślicie o takim sposobie?
Lubię Tytanica. Moim ulubionym bohaterem była góra lodowa.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Ale że jak? Wynik rzutu kośćmi ma zadecydować o tym, jaki bohater ma trafić do wykreowanego przez autora świata? Wg mnie to dziwaczny pomysł. Aby opowiadanie miało sens, wszystko musi się komponować. A co w sytuacji, gdy masz pomysł na epicką historię pełną pojedynków na miecze i topory, sprośnych żartów, gwałtów i mordów, a rzuty kośćmi wygenerują Ci jako głównego bohatera....drobną, nastoletnią elfkę z talentem do szydełkowania?? Oczywiście przejaskrawiam. Ale co w takim przypadku? Przerabiać historię pod wylosowanego bohatera? A może przekonać czytelnika, że drobna elfka z powodzeniem poradzi sobie z "obsługą" dwuręcznego topora?
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko rzeczy cholernie mało prawdopodobne.
Odpowiedz
Zgadzam się z -13-. Kreowanie w ten sposób głównych bohaterów opowieści może być dziwne i zarazem komiczne. Nie, ten pomysł zupełnie mi nie leży i uważam go za całkowicie nietrafiony. No chyba, że faktycznie ktoś chce stworzyć komedię, a nie dzieło.
[Obrazek: sygnatura_hrwnpws.jpg]

Odpowiedz
Nie mówię tutaj, że jeśli wyrzuci ci 39, to twoim bohaterem koniecznie musi być marsjański odkurzacz, ale wydaje mi się, że nuta losowości jest całkiem przydatna, jeśli chodzi o wybieranie poszczególnych umiejętności bohatera. Jest specem czy może ciamajdą od zamków? Woli garotę czy sztylety? Powiedzmy sobie szczerze, w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie za dużo skrytobójców i walczących katanom, a losowość pozwala wybić się poza powielany schemat bohatera fantasy. Chodzi mi o sytuację, gdzie postać jest utalentowana we wszystkim.
Odpowiedz
Sam staram się unikać tworzenia postaci hiper-mocnych itp. Staram się dodawać im bagaże doświadczeń, dorzucić odcienie szarości. Cóż, sądzę, że Twój pomysł Yami do wylosowania cech charakteru, czy umiejętności dla bohatera wydaje się już bardziej sensowne i przydatne niż losowanie postaci do opowiadania.

Odpowiedz
Może na początku źle to przedstawiłem. Oczywiście nie chodziło o tworzenie postaci od deski do deski, tylko urozmaicenie zestawu umiejętności bohatera za pomocą wylosowania, czy nasz bohater posiada umiejętność, dajmy na to, otwierania zamków lub nie.
Odpowiedz
Reklama AdSense
Cóż, w takim wydaniu Twój pomysł wydaje się nie najgorszy, ale nadal ciężko mi jest wyobrazić sobie sposób, w jaki takie "bagaże" umiejętności miałbym losować. Co, mam powrzucać karteczki do kapelusza i pokoleji wyciągać? O.o

Odpowiedz
Myślałem raczej o kościach i tym, jak to się robi w planszowym rpg

[Obrazek: dice_1730v.jpg]
Odpowiedz
Nie grałem nigdy w planszowe rpg, więc dlatego ciekawi mnie ten sposób wyboru. Yyy... czyli te liczby mają odpowiadać zdolnościom i cechom, tak?

Odpowiedz
Yami, zauważ, że w przypadku gry masz już pewne ograniczenia – wiadomo, czego dotyczy gra, typy bohaterów i ich umiejętności są już dostosowane do tej gry i gracz może tylko z takiej puli gotowych wzorców korzystać.
Rozumiem więc, że takie same zasady chcesz zrobić przy losowaniu bohatera powieści – nakreślone główne punkty fabuły i pod to skreowane podstawowe typy bohaterów – losowo wybieramy jednego z typów i na podstawie tego opracowujemy szczegółowo akcje. Czy o to ci chodzi? Bo to jest do zrealizowania i może być ciekawe.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »