Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Rytuał pisania
Dla mnie pisanie musi być okraszone rodzajem rytuału. Żeby wziąć się za pisanie, muszę mieć dzień wolny, a najlepiej parę wolnych dni – weekend, święta, dłuższe przerwy od szkoły. Po zwyczajnym dniu nie jestem w stanie skupić  się na pisaniu, rozpraszam się, jestem zmęczona i wszystko jakoś się nie klei. Dopiero w wolny dzień, kiedy mogę wstać z łóżka z zamiarem pisania, a potem bezkarnie siedzieć w domu cały dzień w piżamie, potrafię naprawdę zabrać się do tworzenia. W trakcie piję dużo wody albo herbaty, jeśli jest zimno, często wstaję i bez określonego celu idę na przykład do kuchni (wtedy zawsze zaglądam do lodówki, nie wiedząc, czego w zasadzie tam szukam, a potem ją zamykam xD).

Podobnie jak Nid lubię pisać podczas ciszy albo przy muzyce bez wokalu. Często puszczam mniej więcej godzinne soundtracki z gier i lecą sobie w tle. Wolę jednak, kiedy to, czego słucham, mniej więcej pasuje do tego, co piszę. Z racji czasów, na których opieram swoje "dzieło", zdarza mi się sięgać po kawałki tego typu: https://www.youtube.com/watch?v=xaRNvJLKP1E :D

Piszę zawsze na komputerze, bo nie znoszę grzebać w stosach pokreślonych kartek – a tak na pewno wyglądałyby moje teksty, gdybym zapisywała je na papierze. W notesie zapisuję tylko plan tego, co będę pisała, to, na co muszę koniecznie położyć akcent, ważne wypowiedzi bohaterów, które wymyśliłam z wyprzedzeniem i takie tam. :)

Nawka napisał(a):A propo`s muzyki – może macie ochotę posłuchać, według mnie fajny kawałek z serialu "Westworld" https://www.youtube.com/watch?v=_zFuCOKrf7o. Ciekawe, czy skojarzycie, z czego pochodzi motyw.
O, "Westworld"! Też oglądasz, Naw? :) A motyw pewnie, że kojarzę. ;)
Roboty nie wyrywają ludziom rąk, gdy tamci robią błędy w opowiadaniach, a Vetbacca – tak ~ Nidrax
Odpowiedz
Reklama AdSense
Nawka, to nie jest paradoks, że dobrze ci się pisze przy złym nastroju – tak właśnie dla wielu osób działa pisanie. Trzeba coś poczuć z głębi serca i dać się temu ponieść, żeby pisać, szczęście jednakże odciąga od pracy pisarskiej. Dobry pisarz zna i umie wykorzystać smutek swojego serca. Łap link do świetnej mowy zahaczającej na ten temat https://www.youtube.com/watch?v=ot6Dz0fe6_w
Odpowiedz
(15-11-2016, 18:20)Hellbringer napisał(a): Trzeba coś poczuć z głębi serca i dać się temu ponieść, żeby pisać, szczęście jednakże odciąga od pracy pisarskiej.

O, żebyś wiedział. Ponosi mnie czasem tak, że od tego, co sobie wcześniej zaplanowałam, odchodzę lata świetlne i później się głowię, jak znów nawiązać do szkicu, jak wrócić :) A z tym szczęściem też święta prawda, szczęście pochłania, zasysa cię i nie chce puścić, zabiera myśli i czas.

Cytat:O, "Westworld"! Też oglądasz, Naw? :)

Tak Vet, oglądam i bardzo się identyfikuję z hostami. Tak jakoś czuję, że współczesne korporacje też 'korzystają' z ludzi w podobny sposób. Mało oglądam tv, ale czasem coś mnie wciągnie. Rzadko seriale, bo nigdy nie styka mi czasu, żeby je śledzić, a później mi żal, kiedy przegapię odcinek :)
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
Cytat:W notesie zapisuję tylko plan tego, co będę pisała, to, na co muszę koniecznie położyć akcent, ważne wypowiedzi bohaterów, które wymyśliłam z wyprzedzeniem i takie tam. [Obrazek: aww.gif]
Pozwoliłem sobie zacytować Nawkę.
Gdybym był w stanie napisać jakiś plan, moje pisanie byłoby całkiem inne.
Zasiadam i piszę. Nie mam pojęcia, w jakim kierunku pójdę. Gdy zabrałem się za Gniazda, napisałem 30 stron i wpadłem w panikę: co dalej? Przespałem się i kolejne 30. I tak się rozrastało.
Nie znoszę ponownego zastanawiania się nad fabułą – zbyt dużo musiałbym pozmieniać. Dlatego sadzę byki jeden za drugim. Biorąc pod uwagę, że nie jestem humanistą a raczej technicznym, wygląda to tak, jak wygląda. Przepraszam sprawdzające panie.
Pocieszam się tym, co przeczytałem w jednej z książek pana WC. Redakcją każdej z jego książek zajmują się trzy kobiety. Podały przykład: co oznacza słowo "zrufk"? Podpowiedziały, że pan WC popełnił pięć błędów ortograficznych. Jest dyslektykiem. Z tego też powodu swoje książki podróżnicze wydaje sam.
ludzi poznawaj według paraboli, nie hiperboli
Odpowiedz
(16-11-2016, 20:40)burak napisał(a): Pozwoliłem sobie zacytować Nawkę.
A nie, bo mnie. :D

A ja pozwolę sobie zacytować buraka. :p

burak napisał(a):Gdybym był w stanie napisać jakiś plan, moje pisanie byłoby całkiem inne.
Zasiadam i piszę. Nie mam pojęcia, w jakim kierunku pójdę. Gdy zabrałem się za Gniazda, napisałem 30 stron i wpadłem w panikę: co dalej? Przespałem się i kolejne 30. I tak się rozrastało.
Ja pisałam w taki sposób parę lat temu. Fajnie było nie ograniczać się planem i pisać na żywioł, ale jednak w moim przypadku zawsze po pewnym czasie, kiedy okazywało się, że z 15 stron zrobiło się nagle 150, stwierdzałam, że pozostawiłam za dużo niezamkniętych spraw, bo w trakcie pisania niuanse wyleciały mi z głowy. Odkąd pracuję tak, jak opisałam wcześniej, znacznie zminimalizowałam ilość takich niedociągnięć. Nie wyobrażam sobie ogarnięcia takiej sterty tekstu, którą wciąż mielę, bez planu. Nie dałabym rady, zwłaszcza że okoliczności zmuszają mnie do dłuższych przerw w pisaniu.
Roboty nie wyrywają ludziom rąk, gdy tamci robią błędy w opowiadaniach, a Vetbacca – tak ~ Nidrax
Odpowiedz
Sorki Vet. Nie ten wzrok :)
Rozumiem przerwy w pisaniu. Mam teraz półroczną i nie mogę zdecydować się na ruszenie dalej. Przerwę, którą wymusiła na mnie korekta tekstu. Przynajmniej znam Gniazda prawie na pamięć.:)
 Teraz zbieram siły, plan układam w głowie. Jedyne co zrobiłem przy Gniazdach, to musiałem napisać nowy kalendarz i pilnować się, aby nie pomieszać nocy z dniem.
ludzi poznawaj według paraboli, nie hiperboli
Odpowiedz
Reklama AdSense
« Starszy wątek | Nowszy wątek »