Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Intelektualista
Intelektualista

Czym się różni prostak od intelektualisty,
gdy zupa była za słona?
To co prostak ręką,
intelektualista głową dokona.

Ale najpierw pomyśli,
zanim to się stanie.
Bić – albo nie bić?
Oto jest pytanie.

A że rozum i głowa,
to dwie różne sprawy,
finał tej historii
wam już pozostawię.
Tomasz Kuza
Hotlinkowałem w sygnaturze, więc Najjaśniejszy Pan Moderator usunął mi podpis

Może by Najjaśniejszy Pan nie ściemniał w mojej sygnaturze i nie podmieniał moich linków.
tomaszkuza.pl
Odpowiedz
Reklama AdSense
(17-02-2013, 22:53)TmK napisał(a): Ale najpierw pomyśli,
za nim to się stanie.
Bić, albo nie bić?
Oto jest pytanie.
Kto pomyśli? Wspomniałeś wcześniej o intelektualiście jako opisywanym, a teraz, przeciwnie do tego, co zaznaczyłeś w pierwszej strofie, (że on rozumem, nie pięścią działa) chce się bić? To się kłóci.

Pomijając już duże wahania w liczbie sylab w poszczególnych wersach, w ostatniej strofie niema nawet rymu.

Myślę, że powinieneś jeszcze trochę popracować, ale ogólnie nie jest źle. ;)

Odpowiedz
A ja się uśmiechnęłam.

Błędy:

zanim – nie za nim.

Bić, albo – bez przecinka.

sprawy-pozostawię to rym – tak a propos wypowiedzi wyżej. Niepełny, stosowany często w piosenkach. Ale jest to rym. Nie częstochowski, który denerwuje, ale delikatny, subtelny i miły.

Co do tego, że się coś nie zgadza – tutaj też się nie zgodzę z wypowiedzią przedmówcy. Prostak uderzy bez zastanowienia, intelektualista pomyśli, przeanalizuje wszystkie "za" i "przeciw". Bycie intelektualistą nie znaczy, że się nie myśli o daniu komuś w papkę, a nawet nie wyklucza samego czynu. Dodatkowo, finał zostaje dla nas – to może sugerować, że bohater wytęży mózgownicę i znajdzie inny sposób na "wyrządzenie szkody".

Co do wahania sylab – to nie Mickiewicz, którego przywoływałeś(aś?) pod moim wierszem, na szczęście!
Wiersz rymowany, humorystyczny nie musi mieć idealnie rozłożonych sylab. Brzmi wtedy sztucznie.

Mnie się osobiście podobało :)

Pozdrawiam,

Duśka
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Cytat:Kto pomyśli? Wspomniałeś wcześniej o intelektualiście jako opisywanym, a teraz, przeciwnie do tego, co zaznaczyłeś w pierwszej strofie, (że on rozumem, nie pięścią działa) chce się bić? To się kłóci.
Wyjaśniam sprawę.
Nie napisałem nigdzie, że załatwi to rozumem. Głową, znaczy z bańki. I na tym polega cały dowcip.
Dziękuję za wykrycie błędu Duśka. Co do przecinka, to sęk w tym, że on coś akcentuje. Podkreśla to górnolotne myślenie intelektualisty. Tym bardziej, że w oryginale jest: To be, or not to be. Ale istotnie w polskim przed ,,albo” się nie stawia. Więc jestem w kropce.B)??
Hotlinkowałem w sygnaturze, więc Najjaśniejszy Pan Moderator usunął mi podpis

Może by Najjaśniejszy Pan nie ściemniał w mojej sygnaturze i nie podmieniał moich linków.
tomaszkuza.pl
Odpowiedz
Na oryginał nie patrz, bo całkiem inne są zasady interpunkcyjne w angielskim i w polskim. Ja bym usunęła :P
Take my mind and take my pain
And heal

Odpowiedz
Czytając Twój tekst, uśmiecham się kącikiem ust. Może to dziwne, ale tak właśnie jest.
Po prostu mi się podoba i tyle :)
Zjawa tu, zjawa tam.
Nic specjalnego...
Odpowiedz
Reklama AdSense
*pobieżne przejrzenie wcześniejszych komentarzy*

No więc ja nie mam problemu ze zrozumieniem, że podmiotem puenty jest "intelektualista". Wynika to i z kontekstu i z gramatyki. Także i rozwiązanie "głowne" pojawiło mi się jako rezultat, zanim przeczytałam wyjaśnienie autora.

Świetna igraszka, świetna zabawa słowem. Podoba mi się, zupełnie bez zastrzeżeń.
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości