Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Pisze się — Wykład pierwszy
Forumowe wykłady profesora Nidraxa von Trujodupa na temat często popełnianych błędów.

PISZE SIĘ
WYKŁAD PIERWSZY

Przez jakiś czas nurtowało mnie pytanie: pisze się 'spieszyć' czy 'śpieszyć'?
W poszukiwaniu odpowiedzi, przeszukiwałem ogólnodostępną sieć, aż odnalazłem wypowiedź profesora Jerzego Bralczyka na ten temat.
Okazuje się, że obydwie formy są poprawne i mogą się odnosić do pośpiechu, jednakże warto pamiętać, że słowo spieszyć się w znaczeniu oryginalnym oznacza zejście z konia, stanie się pieszym, piechurem.
Ale pamiętajmy, że możemy napisać tylko i wyłącznie pośpiech.

Pisze się pojedynczy, pojedyncza, pojedyncze, pojedynczo, cienki, aforyzmie, klasycyzmie...
(Częste błędy ze względu na sposób wymowy — ń zamiast n, ź zamiast z i tym podobne zmiękczenia).

Podtytuły czasopism oraz tytuły jednorazowych dodatków do pism pisze się tak jak tytuły książek: wielką literą pisze się tylko człon pierwszy, pozostałe człony – małą literą. W tytułach stałych dodatków wszystkie człony oprócz spójników i przyimków pisze się wielką literą.

Ludziom często zdarza się mylić formy czasownikowe karze i każe, więc uznałem, że warto o tym wspomnieć. Forma karze pochodzi od czasownika karać, czyli wymierzać karę, natomiast każe pochodzi od czasownika kazać, czyli wydawać rozkaz.

Przy okazji, można to nazwać wykładem? Co o tym sądzi reszta użytkowników?
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
Reklama AdSense
Ładnie, przyda się :)
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości