Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Zmiana perspektywy narratora.
Dawno nie odzywałem się na stronie, ale mam nadzieję, że po 12 lutego będę częstszym gościem.

Mam takie pytanie: czy zmiana perspektywy narratora z osoby trzeciej na osobę pierwszą ma prawo bytu? Zastanawiam się, ponieważ taki manewr uważam za niezbędny w moim opowiadaniu.
Pierwsza część opowiadana jest napisana z perspektywy osoby trzeciej, część drugą, gdy bohater znajdzie się w całkiem innej, nowej sytuacji, chciałbym opisać z jego perspektywy, czyli w pierwszoosobowej narracji.
W pierwszej części opowiadania wypadło ledwie kilka pierwszoosobowych wtrąceń bohatera.
Podobny zabieg (oczywiście o innym zakresie proporcji) zastosował Grzędowicz w książce Pan Lodowego Ogrodu i chyba wyszło mu to na dobre. No właśnie, ale to był Grzędowicz.

Jak się zapatrujecie na taką zmianę?
Odpowiedz
Reklama AdSense
Istotne jest, aby czytelnik się w tym nie pogubił. Jeśli następuje zmiana narracji, to musi to być oczywiste i dostrzegalne. Można bowiem oddzielać takie części chociażby trzema gwiazdkami na środku
albo w jakiś inny sposób.
Wita gospodarz, właściciel, przełożony, osoba starsza. Jeśli nie jesteś żadnym z nich, używaj zwrotu WITAJ.
Odpowiedz
Była już o tym mowa w tym temacie: http://podziemieopowiadan.pl/forum/threa...racja.html
Myślę, że zostało tam to dosyć dokładnie wytłumaczone ;p
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
(15-01-2013, 23:09)StuGraMP napisał(a): Istotne jest, aby czytelnik się w tym nie pogubił. Jeśli następuje zmiana narracji, to musi to być oczywiste i dostrzegalne. Można bowiem oddzielać takie części chociażby trzema gwiazdkami na środku
albo w jakiś inny sposób.

(16-01-2013, 00:14)Nidrax napisał(a): Była już o tym mowa w tym temacie: http://podziemieopowiadan.pl/forum/threa...racja.html
Myślę, że zostało tam to dosyć dokładnie wytłumaczone ;p

Dzięki za odpowiedzi. Temat jakoś przeoczyłem.
Odpowiedz
Sam zabieg jest jak najbardziej możliwy i normalny. Przykładem zmiany stylu narracji mogą być Chłopi Reymonta (fakt, że ciągle pozostawał trzecioosobowy, ale przechodził z roli wszechwiedzącego do obserwatora – wiejskiego gawędziarza, operującego stylizacjami gwarowymi).
Czasami, gdy pojawiają się nowi, próbują na jeden raz wrzucić wszystko, co mają. Zupełnie, jakby portal miał lada dzień zniknąć z Internetów, a administracja pojechać do Afryki, sprzedawać olejek do opalania rdzennym murzynom.
~Yami
Odpowiedz
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości