Podziemie Opowiadań
Zaloguj się
Login/Adres e-mail::
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Nie masz konta?

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Tryby wyświetlania wątku
Pisanie – wyobraźnia czy warsztat?
Nie wiem czy to dobry dział, ponieważ temat delikatnie podchodzi pod Artesanium.

Po tygodniu tyrania w pracy, w końcu znalazłem chwilę, by skrobnąć topic, który jakiś czas chodzi mi po głowie.

Jak to jest z pisaniem? Wystarczy mieć ciekawy pomysł, bujną wyobraźnię, czy jednak wystarczy sam warsztat, a reszta sama przyjdzie.
Natrafiłem na wypowiedź redaktorów czasopisma Nowa Fantastyka, którzy raczej zgodnie twierdzili, że głównie liczy się ciekawy pomysł. Jeśli warsztat kuleje, to zawsze da się to jakoś podciągnąć do zadowalającego, nie znaczy dobrego, poziomu. (Mam tutaj na myśli brak ortów, powtórzeń, ale za to np. słabo prowadzona narracji i wolna akcja)
Zgoła odmienne zdanie wyraża Sapkowski, który uważa, że liczy się głównie warsztat pisarski, który z nadwyżką nadrabia braki wyobraźni. Bez warsztatu nie ma czego szukać w fantastyce, nawet z morzem pomysłów.
Pewnie, co autor, redaktor etc., to opinia.
Pytam, bo w końcu wszyscy piszemy. Głównie fantastykę jak zauważyłem.

Mam już utarte na ten temat zdanie, ale, jeśli pozwolicie, wolałbym je wypowiedzieć dopiero po paru odpowiedziach i przy okazji się do nich ustosunkować.
Odpowiedz
Reklama AdSense
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Wiadomości w tym wątku
Pisanie – wyobraźnia czy warsztat? - przez Jingen - 05-10-2012, 22:05